Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Gliwice: Aleja rekreacyjna budzi obawy

Gliwice: Aleja rekreacyjna budzi obawy
jw
18.11.2021, o godz. 13:54
czas czytania: około 2 minut
0

Miasto chce udostępnić zielone tereny na Trynku wszystkim gliwiczanom. Pomysł budzi niepokój grupy mieszkańców, którzy nadal chcieliby korzystać z ogródków działkowych urządzonych na miejskich gruntach. Czy kompromis w tej sprawie jest możliwy?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Prezydent Gliwic, Adam Neumann oraz jego zastępca, Mariusz Śpiewok spotkali się w poniedziałek z mieszkańcami, aby porozmawiać o planach powstania nowej alei rekreacyjnej pomiędzy ulicami Nowy Świat i Toruńską. Inicjatorami spotkania byli dzierżawcy gruntów miejskich z obszaru, przez który przebiegać ma aleja. Korzystają oni z ogródków działkowych urządzonych na tym gminnym terenie.

Ogólnodostępna przestrzeń publiczna

Miasto od dawna zawierało z dzierżawcami umowy krótkoterminowe, biorąc pod uwagę możliwość stworzenia w tym miejscu ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Przewidywane zmiany budzą jednak obawy dzierżawców, co jest zrozumiałe, bo posiadanie ogródka w mieście ma wiele zalet.

Podczas spotkania reprezentant dzierżawców, Andrzej Cybulski, opowiedział o znaczeniu terenów zieleni dla pobliskich osiedli oraz przedstawił oczekiwania użytkowników ogródków. Współpracująca z dzierżawcami architektka Monika Głowacka z Moogaa Studio zaprezentowała pomysły na aleję uwzględniające postulaty dzierżawców. To m.in. ograniczenie obszaru potencjalnej inwestycji, przeznaczenie na aleję węższego pasa terenu oraz wykorzystanie opuszczonych ogródków i łąki.

Park dla południowych dzielnic

– Nasze cele są zbieżne. Teren jest pokryty zielenią i wszystkim nam zależy na tym, żeby jego charakter, z przyrodniczymi walorami, został zachowany – podkreślał prezydent Gliwic, Adam Neumann. To teren miejski, który może służyć znacznie szerszej grupie gliwiczan niż użytkownicy ogródków, bo kilkunastu tysiącom mieszkańców pobliskich ulic i osiedli. Możliwe byłoby tu stworzenie nie tylko alei, ale parku dla południowych dzielnic miasta.

– Jesteśmy na początku drogi. Przystępujemy dopiero do prac koncepcyjnych, rozważamy różne możliwości, zbieramy pomysły i uwagi. Nie wszystkie ogrody muszą zostać wykorzystane na potrzeby inwestycji, część może zostać zachowana. Dzisiaj o wszystkim nie przesądzimy – mówił prezydent.

– Bardzo się cieszymy, że współdziałacie Państwo z architektem i jesteście gotowi przedstawić koncepcję zagospodarowania alei w konkursie ogłoszonym przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Jesteśmy otwarci na współpracę – przekonywał Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. – Jeśli potrzebujecie Państwo więcej czasu, możemy przesunąć termin przyjmowania prac konkursowych. Społeczna reprezentacja dzierżawców może także uczestniczyć w ocenie ofert. Wszyscy dążymy do kompromisu i wypracowania jak najlepszych rozwiązań – odpowiadał na propozycje dzierżawców.

Aleja pełna zieleni

Planowana aleja o długości około półtora kilometra powinna umożliwić bezpieczne przemieszczanie się w tej części Gliwic piechotą, rowerem czy na rolkach, a równocześnie stanowić zielone i atrakcyjne miejsce odpoczynku oraz rekreacji. Mogłyby przy niej powstać m.in. wydzielone strefy relaksu, ławki, przystanki rekreacyjne, stoliki do gier, miejsca do ćwiczeń w plenerze.

W spotkaniu na Trynku uczestniczyło wielu zainteresowanych mieszkańców.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024