Gliwice: muzeum w marinie wyróżnione

Gliwice: muzeum w marinie wyróżnione
jw
08.02.2022, o godz. 11:35
czas czytania: około 1 minuty
0

Do połowy roku na terenie gliwickiego portu – w Marinie Gliwice – stacjonuje pływające muzeum przypominające m.in. o historii Kanału Gliwickiego. Utworzone przed 3 laty w ramach unijnego przedsięwzięcia, otrzymało pod koniec stycznia wyróżnienie Zarządu Województwa Opolskiego i tytuł „Projektu na medal”. Mobilne „muzeum na barce”, pokazujące filmy, zdjęcia i archiwalne materiały dotyczące historii żeglugi śródlądowej w regionie Górnego Śląska i Opolszczyzny, w sezonie letnim cumuje w opolskim Ujeździe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Multimedialna i pływająca placówka, powstała z inicjatywy gliwickiej mariny, gromadzi w jednym miejscu i dokumentuje historię powstania i rozwoju żeglugi śródlądowej na terenie województw śląskiego i opolskiego w dwóch ostatnich wiekach. W posadowionym na pływającej platformie budynku z charakterystycznymi okrągłymi bulajami można m.in. obejrzeć kolekcjonerskie zdjęcia i filmy z okresu budowy Kanału Gliwickiego – najnowocześniejszej europejskiej drogi śródlądowej końca lat 30. XX stulecia.

Promocja żeglugi wodnej

Istniejąca od dekady Marina Gliwice uchodzi za pionierkę rozwoju i promocji żeglugi wodnej na Górnym Śląsku. Coraz trudniej jednak pogodzić jej bezpieczne funkcjonowanie z działalnością nowoczesnego portu śródlądowego. – Gliwicki samorząd niezmiennie wspiera starania jej dalszego rozwoju na zaoferowanej do dzierżawy w ubiegłym roku większej miejskiej działce przy ul. Portowej. Współpracę tę umacnia podpisane ostatnio porozumienie między miastem a Fundacją MESA, odpowiedzialną za powstanie nowej gliwickiej przystani motorowodnej – podkreśla Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za gospodarowanie miejskimi nieruchomościami.

Przystań motorowodna z obsługą podróżnych oraz strefą rekreacji

Realizacja postanowień porozumienia pozwoli otworzyć etap prac projektowych, a następnie inwestycji drogowych i właściwych prac budowlanych. Ich efektem będzie nowoczesna, bezpieczna i w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami przystań motorowodna z miejscem do obsługi turystów i podróżnych oraz strefą rekreacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024