Reklama

envicon 2023 ad1a

Gliwice nawiązują do miasta-ogrodu

Gliwice nawiązują do miasta-ogrodu
jw
15.03.2022, o godz. 11:53
czas czytania: około 1 minuty
0

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na placu Grunwaldzkim ustawiono 24 niewielkie tabliczki z nazwami drzew i jedną dużą tablicę opisującą historię powstania osiedla w rejonie ul. Mickiewicza, które jest przykładem zabudowy mieszkaniowej inspirowanej ideą „miasta-ogrodu”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Spacerując po parku warto zwrócić większą uwagę na zgromadzone w tym miejscu gatunki roślin i poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą. Zielone tabliczki opisują nazwy drzew w języku polskim i łacińskim, informują też z jakiego regionu świata pochodzi dany gatunek. Nowe wizytówki zyskały 24 drzewa, m.in. dąb szypułkowy, jesion pensylwański, wierzba biała i kasztanowiec zwyczajny.

Historia osiedla

Na skraju placu Grunwaldzkiego (w pobliżu cmentarza) ustawiono też dużą tablicę opisującą historię Osiedla Ogrodowego Towarzystwa Budowlanego Gagfah, wybudowanego przy ul. Adama Mickiewicza (dawniej Gustav Freytag Allee) w 1922 r. i rozbudowanego w 1926 r. Autorami osiedla byli Karl Schabik (naczelny architekt miasta w latach 1919-1945), Richard Riedel (miejski ogrodnik i dyrektor Ogrodów Miejskich) oraz Hans Sattler.

Inwestycji podjęła się firma budowlana R. Koban. Osiedle to było wówczas najpiękniejszym w Gliwicach, osiedlem-ogrodem, z charakterystycznymi osiami widokowymi, symbolicznymi granicami i bramami, malowniczą strukturą uliczek mieszkaniowych i domkami grupowanymi wokół niewielkich placyków. Piękno tej przestrzeni urzeka do dziś – warto wybrać się na spacer w tę okolicę.

W ramach budżetu obywatelskiego

Nowe tabliczki na placu Grunwaldzkim zostały przygotowane w ramach GBO przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023