Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Gliwice przygotowują plan adaptacji do zmian klimatu

Gliwice przygotowują plan adaptacji do zmian klimatu
jw
08.03.2017, o godz. 13:46
czas czytania: około 2 minut
0

W Gliwicach przygotowywany jest pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć mieszkańców przed skutkami zmian klimatycznych. Mowa o takich zjawiskach jak nawałnice, huraganowe wiatry, podtopienia, ekstremalne temperatury czy zaburzenia cyrkulacji powietrza potęgujące zjawisko smogu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Wszystkie działania, które wpisują się w ramy adaptacji do zmian klimatu zostaną w niedługiej perspektywie czasu ujęte w Miejskim Planie Adaptacji do zmian klimatu.

Projekt „Wczujmy się w klimat!”

Plan ten powstanie w ramach projektu „Wczujmy się w klimat!” realizowanego przez Ministerstwo Środowiska, w którym uczestniczą 44 największe samorządy w Polsce. Inicjatywa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa. Zakłada ona, że problemy 44 polskich miast biorących w niej udział zostaną zdiagnozowane przez ekspertów na poziomie lokalnym, którzy z kolei pomogą je rozwiązać samorządowcom. W projekcie uczestniczyć będą m.in. specjaliści Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej. Przebieg prac można śledzić na profilach społecznościowych projektu: Facebooku oraz Twitterze.

Przygotowywane plany mają uwzględniać propozycje konkretnych działań chroniących miasta i mieszkańców przed skutkami zmian klimatu. Jakie to będą działania, uzależnione już będzie od specyfiki poszczególnych miast i problemów, z którymi muszą się mierzyć.

– Na etapie tworzenia dokumentu wyznaczone zostaną przez ekspertów cztery obszary, dla których zostanie przygotowany zbiór rozwiązań dla określonych zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi – tłumaczy dr inż. arch. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Pełna gotowość do końca 2018 r.

– W przypadku Gliwic, patrząc z perspektywy zmian klimatu, największe problemy są związane z podtopieniami po gwałtownych opadach deszczu, ekstremalnymi temperaturami, które powodują w miejskiej zabudowie zaburzenia cyrkulacji powietrza oraz ze smogiem – wylicza Roksana Burzak, zastępca naczelnika Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. – To właśnie tym problemom chcemy przeciwdziałać, a Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu ma nam w tym pomóc. – dodaje. Do jego współtworzenia, dzięki konsultacjom społecznym, będą włączani również mieszkańcy.

Ukończenie prac nad gliwickim Miejskim Planem Adaptacji powinno nastąpić do końca 2018 r. Opracowany dokument uzupełni podstawowe dokumenty strategiczne i planistyczne miasta, pozwoli także sięgnąć po zewnętrzne środki finansowe na różnego rodzaju projekty z zakresu ochrony środowiska – zarówno te unijne, jak i krajowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024