Gliwice z nową Miejską Komisją Urbanistyczno-Architektoniczną

Gliwice z nową Miejską Komisją Urbanistyczno-Architektoniczną
jw
10.03.2022, o godz. 11:05
czas czytania: około 4 minut
0

Prezydent Gliwic powołał nową Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną i zatwierdził jej regulamin. Pięcioosobowe obecnie gremium doradcze ma opiniować opracowania dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego. Przewodniczącym MKU-A został Leszek Trząski, a jego zastępcą – Damian Kałdonek. W zespole zasiada również Aleksandra Adryańska-Krząkała, Adam Biegański i Michał Stangel.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podstawowym działaniem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej jest pisemne opiniowanie opracowań dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego (projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, wyników analiz wspomnianych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub tzw. towarzyszącej) oraz innych opracowań planistycznych i koncepcji urbanistyczno-architektonicznych dotyczących miasta.

W skład zespołu, dysponującego wykształceniem i fachowym przygotowaniem związanym bezpośrednio z teorią i praktyką planowania, wchodzi obecnie 5 specjalistów z dziedziny planowania przestrzennego. Są wśród nich przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów RP i międzynarodowej organizacji „Architekci bez granic”, doświadczony projektant układów drogowych oraz wykładowcy akademiccy z bogatym dorobkiem naukowym w dziedzinie projektowania urbanistycznego, gospodarowania środowiskiem i zrównoważonego rozwoju. To osoby o znaczącym autorytecie i dorobku zawodowym w zakresie architektury, urbanistyki, ochrony środowiska i komunikacji, których doświadczenie i ekspercka wiedza pozwolą na szersze spojrzenie na proces planowania przestrzennego w mieście.

Leszek Trząski – przewodniczący

Przyrodnik, absolwent i długoletni pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Polskiej Akademii Nauk, a następnie Głównego Instytutu Górnictwa, zastępca dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego, autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz opracowań eksperckich związanych z ochroną środowiska dla podmiotów samorządowych, rządowych i górniczych, współtwórca licznych programów ochrony środowiska i planów gospodarki odpadami, kilku strategii sektorowych i terytorialnych, ocen oddziaływania na środowisko oraz licznych koncepcji programowo-przestrzennych i studiów projektowych dotyczących różnych aspektów gospodarowania środowiskiem. Jest moderatorem wielodyscyplinarnych zespołów eksperckich w ramach projektów badawczych i projektów rozwojowych, zarówno krajowych, jak międzynarodowych, m.in. SALUTE4CE (w ramach programu CentralEurope). Jest ekspertem grupy środowiskowej w procesie tworzenia strategii „Gliwic e 2040”.

Damian Kałdonek – wiceprzewodniczący

Absolwent Technikum Budowlanego w Zabrzu i Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (Dyplom Roku – nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich 1996). Ukończył Podyplomowe Studia Konserwacji Zabytków. Aktywny zawodowo od 1994 roku, najpierw we współpracy z biurami projektowymi, a od 1996 roku jako współzałożyciel biura architektonicznego KWADRO oraz właściciel i główny projektant w PROjARCH Damian KAŁDONEK – gliwickiej pracowni realizującej opracowania projektowe dla inwestorów prywatnych oraz biznesowych i samorządowych. Członek SARP i Izby Architektów RP, mający w dorobku (wraz z zespołem i współpracownikami) ponad 100 realizacji w Polsce i zagranicą oraz udział w licznych konkursach studialnych i realizacyjnych. Laureat nagród i wyróżnień, autor publikacji w prasie branżowej, uczestnik wielu wydarzeń związanych z propagowaniem architektury i urbanistyki. W kręgu jego zainteresowań są również projekty urbanistyczne (jest autorem projektu pierwszego śląskiego woonerfa na ul. Siemińskiego, opracował również wielowariantową koncepcję przebudowy i zagospodarowania ul. Zwycięstwa w Gliwicach).

Aleksandra Adryańska-Krząkała

Architekt, urbanista, zajmuje się m.in. problematyką rewitalizacji miast oraz dzielnic mieszkaniowych, w tym problematycznych przedmieść dużych aglomeracji, takich jak np. podparyskie dzielnice Aubervillier i La Courneuve. Pracowała m.in. w paryskiej firmie TGTFP przy projektach rewitalizacji dzielnicy Château Rouge oraz projekcie Seine Arche (przedłużenie historycznej osi biegnącej od centrum Paryża i Łuku Tryumfalnego do podparyskiego La Defence), a także w Afryce i Azji, m.in. nad projektem rewitalizacji w Saint-Louis w Senegalu oraz rewitalizacji Diyarbakir, nieformalnej stolicy tureckiego Kurdystanu. Oprócz problematyki urbanistycznej zajmuje się również projektami architektonicznymi, budownictwem mieszkalnym (socjalnym) oraz użytkowym. W tej tematyce pracowała m.in. nad projektem biur dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z siedzibą w Paryżu. Jest członkiem francuskiej i polskiej izby architektów, międzynarodowej organizacji „Architekci bez granic” oraz fundacji „Les Ateliers” zajmującej się planowaniem i projektowaniem urbanistycznym na różnych kontynentach. Bierze udział w pracach grupy przestrzennej w procesie tworzenia strategii „Gliwice 2040”.

Adam Biegański

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doświadczony projektant układów komunikacyjnych, autor ponad 500 projektów układów komunikacyjnych i obiektów inżynierskich. Posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-inżynieryjnej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjno-inżynieryjnej. Prezes zarządu firmy Biuro Projektów A-PROPOL zajmującej się od 25 lat projektowaniem, głównie w dziedzinie drogownictwa i obiektów związanych z uzbrojeniem podziemnym. Od wielu lat realizuje projekty dotyczące przede wszystkim dróg i układów komunikacyjnych, w tym we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na terenie całego kraju, Zarządami Dróg Wojewódzkich w 6 województwach oraz licznymi miastami, w tym Zarządem Dróg Miejskich w Gliwicach. Członek Rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Katowicach I kadencji.

Michał Stangel

Urbanista, profesor Politechniki Śląskiej. Zajmuje się konkretyzacją idei zrównoważonego rozwoju miast w projektowaniu urbanistycznym, w tym w rewitalizacji, kształtowaniu nowych obszarów zabudowy i przestrzeni publicznych. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology, gdzie współtworzył projekt Zaragoza Digital Mile. Autor (w zespołach) kilkudziesięciu opracowań urbanistycznych, m.in. nagrodzonego nagrodą Ministra Infrastruktury i Budownictwa planu miejscowego Nowego Centrum Tczewa na terenie powojskowym, koncepcji w ramach modelowej rewitalizacji w Rybniku i pilotażowej rewitalizacji w Wałbrzychu, założeń przestrzennych gdyńskiego Infoboxu. Laureat 30 konkursów urbanistycznych (m.in. I miejsce w międzynarodowym konkursie Kraków – Nowa Huta Przyszłości). Autor książek „Kształtowanie współczesnych obszarów miejskich w kontekście zrównoważonego rozwoju”, „Odnowa miast w społeczeństwi e informacyjnym: technologie informacyjne i komunikacyjne w procesach rewitalizacji” i „Airport City. Strefa okołotniskowa jako zagadnienie urbanistyczne”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024