Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gliwickie powietrze pod kontrolą. Prognozy smogu na trzy dni do przodu

Gliwickie powietrze pod kontrolą. Prognozy smogu na trzy dni do przodu
sm
16.11.2018, o godz. 12:39
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Gliwic mogą korzystać z aplikacji, dzięki której poznają prognozy jakości powietrza w mieście na trzy dni do przodu. Miasto rozpoczęło pilotażowy projekt prognozowania jakości powietrza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na interaktywnej mapie dostępnej pod adresem prognozy.gliwice.eu oraz w aplikacji mobilnej można sprawdzić, czy zostały przekroczone stężenia szkodliwych substancji i jakie są warunki do aktywności na zewnątrz.

– Strona i aplikacja mobilna to alternatywa dla popularnych i tanich, ale niekalibrowanych sensorów, obciążonych dużymi błędami pomiaru. Pilotaż potrwa do kwietnia 2019 r., czyli do końca sezonu grzewczego, w którym jakość powietrza jest najgorsza – mówi Adam Neumann, wiceprezydent Gliwic.

Na stronie można zapoznać się z prognozą stężenia pyłów PM10 i 2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla oraz indeksu jakości powietrza, czyli kompleksowej informacji o jakości powietrza na danym obszarze miasta. Indeks jest podawany w skali opisowej – od „bardzo dobry” do „bardzo zły”. Jego wartość jest liczona dla wszystkich substancji ujętych w prognozie i przyjmuje wartość najmniej korzystną. Oznacza to, że jeżeli wystąpi przekroczenie stężenia pyłu PM2,5, a wszystkie pozostałe poziomy stężeń będą w normie, to indeks jakości powietrza będzie wyliczony zgodnie ze stężeniem pyłu PM2,5.

Projektanci aplikacji wykorzystali siatkę obliczeniową o zagęszczeniu 500 m, co gwarantuje dokładność przewidywań dla każdej lokalizacji w mieście. Na stronie wyświetlają się także komunikaty dotyczące ograniczeń w aktywności na świeżym powietrzu. Użytkownicy prognoz mogą również wybrać opcję otrzymywania informacji e-mailem.

Gliwice prognozując rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń korzystają między innymi z prognozy globalnej jakości powietrza, danych o zanieczyszczeniach emitowanych przez transport, przemysł i mieszkalnictwo, informacji na temat ukształtowania terenu oraz prognozy meteorologicznej. Danymi wejściowymi są również informacje o natężeniu ruchu na drogach miasta z Inteligentnego Systemu Transportowego i dane przekazane przez zakłady przemysłowe do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pozyskane dane są poddawane modelowaniu matematycznemu z wykorzystaniem modelu meteorologicznego WRF i modelu dyspersji CALPUFF.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024