Gminy ze Śląska otrzymają wsparcie na projekty wodociągowo-kanalizacyjne

Gminy ze Śląska otrzymają wsparcie na projekty wodociągowo-kanalizacyjne
Barbara Krawczyk
03.03.2021, o godz. 10:21
czas czytania: około 2 minut
0

Urząd marszałkowski woj. śląskiego zawarł umowy z sześcioma gminami: Kuźnia Raciborska, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Rudnik i Gorzyce. Otrzymają one dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Umowy na realizację inwestycji wręczyli przedstawicielom gmin wicemarszałek Wojciech Kałuża i Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Uroczystość odbywała się w urzędzie gminy Gaszowice.

„Cieszę się, że te środki trafiają do gmin na realizację niezbędnych inwestycji. Obserwujemy ubytki w infrastrukturze, ale dzięki realizacjom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mamy środki, by poprawiać jakość życia na tych terenach. Wierzę, że ten proces zakończy się szybko i sprawnie, bo na te inwestycje czekają mieszkańcy” – tłumaczył wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Pieniądze na projekty wod-kan

Dofinansowanie otrzymały gminy z subregionu zachodniego: Kuźnia Raciborska, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Rudnik i Gorzyce. Łączna wartość dofinansowania przekroczyła 8,1 mln zł.

„W imieniu gmin z subregionu zachodniego chciałbym podziękować za te środki, przekazane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Problem gospodarki wodno-ściekowej wciąż jest jednym z istotnych wyzwań, z którymi borykają się samorządy, dlatego taka inicjatywa jest niezwykle cenna” – mówił Paweł Bugdol, wójt gminy Gaszowice.

W ramach ogłoszonego przez Zarząd Województwa Śląskiego drugiego naboru wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, wpłynęły 33 wnioski, z których dofinansowaniem objęto 31 inwestycji na łączną kwotę 35 mln zł.

Gminy wiejskie potrzebują kanalizacji

„Władze województwa dbają o zrównoważony rozwój. Warto pamiętać o tym, że województwo śląskie jest regionem, w którym prawie 24 proc. mieszkańców mieszka na terenach wiejskich. Te środki trafią do sześciu gmin, co w znaczący sposób poprawi gospodarkę wodno-ściekową w subregionie zachodnim” – dodała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Warto przypomnieć, że poziom skanalizowania obszarów wiejskich w Polsce wciąż jest bardzo niski. Niedostateczne wyposażenie obszarów wiejskich w infrastrukturę wodno–ściekową wpływa nie tylko na jakość życia mieszkańców, ale także hamuje rozwój przedsiębiorczości na tych obszarach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024