1 / 13

W Meksyku powstał być może najbardziej surrealistyczny dom na świecie. Przypomina węża z pórami i mieści 10 apartamentów do wynajęcia.  

Dom o nazwie Nido de Guetzalcoatl to surrealistyczny obiekt, który powstał niedaleko miasta Meksyk. Zaprojektował go Javier Senosiain – zwolennik architektury organicznej, który użył koloru i kształtu, aby podkreślić nieregularność otaczającego budynek terenu.

W rezultacie dom wygląda, jakby unosił się nad ziemią, wchodził w nią i wychodził, a zastosowana kolorystyka w odcieniach pomarańczu, zieleni, niebieskiego i fioletu przenosi odwiedzających w senne, psychodeliczne środowisko. Wnętrza dziesięciu apartamentów znajdujących się w środku budynku kontrastują łagodnością z surrealistycznymi fasadami poprzez zastosowanie miękkich, drewnianych materiałów.

Meksykański architekt do budowy domu wykorzystał jaskinię o długości 50 m i szerokości 6 m, jedną z wielu znalezionych w ekstremalnie nieregularnej topografii terenu. Grota ta stała się inspiracją dla obecnej formy budynku.

– Pewnego dnia pomyślałem, że ujście jaskini przypomina głowę węża z otwartymi szczękami – mówi Senosiain. – Kształt ten odwzorowaliśmy komputerowo, dodaliśmy „ogon” i „brzuch”, w rezultacie czego otrzymaliśmy coś na kształt wirtualnego węża, wchodzącego i wychodzącego z ziemi. Dom nazwaliśmy Nido de Quetzalcoatl, czyli “Gniazdo Pierzastego Węża” – na cześć jednego z najważniejszych bogów plemion mezoamerykańskich.

Czytaj więcej

Skomentuj