Reklama

envicon 2023 ad1a

Gniazdo Pierzastego Węża - najbardziej surrealistyczny dom na świecie?

Gniazdo Pierzastego Węża - najbardziej surrealistyczny dom na świecie?
dom
08.08.2018, o godz. 9:01
czas czytania: około 1 minuty
0

W Meksyku powstał być może najbardziej surrealistyczny dom na świecie. Przypomina węża z pórami i mieści 10 apartamentów do wynajęcia.  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Dom o nazwie Nido de Guetzalcoatl to surrealistyczny obiekt, który powstał niedaleko miasta Meksyk. Zaprojektował go Javier Senosiain – zwolennik architektury organicznej, który użył koloru i kształtu, aby podkreślić nieregularność otaczającego budynek terenu.

W rezultacie dom wygląda, jakby unosił się nad ziemią, wchodził w nią i wychodził, a zastosowana kolorystyka w odcieniach pomarańczu, zieleni, niebieskiego i fioletu przenosi odwiedzających w senne, psychodeliczne środowisko. Wnętrza dziesięciu apartamentów znajdujących się w środku budynku kontrastują łagodnością z surrealistycznymi fasadami poprzez zastosowanie miękkich, drewnianych materiałów.

Meksykański architekt do budowy domu wykorzystał jaskinię o długości 50 m i szerokości 6 m, jedną z wielu znalezionych w ekstremalnie nieregularnej topografii terenu. Grota ta stała się inspiracją dla obecnej formy budynku.

– Pewnego dnia pomyślałem, że ujście jaskini przypomina głowę węża z otwartymi szczękami – mówi Senosiain. – Kształt ten odwzorowaliśmy komputerowo, dodaliśmy „ogon” i „brzuch”, w rezultacie czego otrzymaliśmy coś na kształt wirtualnego węża, wchodzącego i wychodzącego z ziemi. Dom nazwaliśmy Nido de Quetzalcoatl, czyli “Gniazdo Pierzastego Węża” – na cześć jednego z najważniejszych bogów plemion mezoamerykańskich.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023