Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozdzieliła 6 mln zł na pomoc uchodźcom między gminy członkowskie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozdzieliła 6 mln zł na pomoc uchodźcom między gminy członkowskie
MŁ/PAP
28.03.2022, o godz. 13:08
czas czytania: około 2 minut
0

O rozdzieleniu między gminy członkowskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 6 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy zdecydowało w poniedziałek zgromadzenie GZM.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Uchwała ws. pomocy finansowej w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa rozdziela środki GZM między wszystkich 41 miast i gmin członkowskich Metropolii.

1,43 mln na pomoc uchodźcom dla Katowic

Największe dofinansowanie, 1,43 mln zł, trafiło do Katowic. Gliwice dostały 743 tys. zł, Sosnowiec 633 tys. zł, Tychy 466 tys. zł, a Zabrze 378 tys. zł. Po kilkanaście tysięcy złotych otrzymały Bojszowy, Kobiór, Ożarowice, Wojkowice i Wyry.

Jak zasygnalizował w poniedziałek przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, pozyskane w kontakcie z samorządami dane, na podstawie których obliczano dotacje, w przypadku Chorzowa, Bytomia i Siemianowic Śląskich okazały się nieporównywalne z innymi gminami. Stąd w pierwszej transzy gminy te mają kwoty proporcjonalnie niższe; w kolejnej mają być one odpowiednio wyższe.

W połowie marca zgromadzenie GZM przyjęło uchwałę ws. określenia zakresu udzielanej pomocy obywatelom Ukrainy, a także umożliwiające to zmiany budżetu i wieloletniej prognozy GZM.

Uproszczona procedura

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiła, aby związek metropolitalny mógł włączyć się finansowo w te działania. Jak wyjaśniali przedstawiciele GZM, procedura udzielenia wsparcia będzie uproszczona. Miasta i gminy na bieżąco będą zgłaszały zapotrzebowanie finansowe, które następnie zostanie zrealizowane przez Metropolię.

Na co pójdą pieniądze?

Zakres i obszary wsparcia przekazywanego z budżetu GZM podzielono na dwie części. Pierwsza ujmuje najpilniejsze potrzeby osób, którym udało się uciec z kraju ogarniętego wojną.

Chodzi m.in. o zapewnienie podstawowych środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej. Finansowanie obejmuje również zakup np. łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów, które pozwolą miastom i gminom wyposażyć miejsca, gdzie Ukraińcy mogą odpocząć i poczekać na kolejny etap ew. dalszej podróży.

Możliwe jest także finansowanie transportu do miejsca zakwaterowania czy specjalistycznego transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Drugi zakres pomocy obejmuje zaspokojenie potrzeb osób, które znalazły już schronienie w miastach i gminach GZM. Finansowanie może tu objąć m.in. zakup artykułów wyposażenia domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych, ale też opłacenie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych.

Uproszczona procedura przekazywania tego wsparcia zakłada, że miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do GZM zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2023