
![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)



3 tys. ton odpadów zostanie usuniętych z magazynu na terenie Kalisza, w którym były składowane nielegalnie przynajmniej od 2014 roku.
Przeciwdziałanie zmianom klimatu to wyzwanie cywilizacyjne. Wiązać się z tym musi transformacja energetyczna Polski, dekarbonizacja. Skala niezbędnych inwestycji oznacza, że jesteśmy w przededniu cywilizacyjnego skoku. Warunkiem są jednak ogromne pieniądze. Nadspodziewanie duże wsparcie powinniśmy uzyskać z Unii Europejskiej.
Coraz więcej samorządów interesuje się opłatą od zużycia wody jako instrumentem pomagającym osiągnąć i utrzymać samofinansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Warszawa, Olsztyn, Łódź, Częstochowa czy podwarszawska gmina Halinów zdecydowały się na dosyć radykalny krok, by zapewnić zrównoważenie kosztów. "Opłata wodna" nie będzie jednak "lekiem na całe zło" dla systemów odpadowych w polskich gminach.
Blisko 48 tys. ton niewłaściwie składowanych odpadów poddanych zostanie ostatecznemu procesowi odzysku. 15,3 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020, przekazane przez NFOŚiGW, pozwoli m.in. na usunięcie odpadów zagrażających zdrowiu mieszkańców. Odpady, składowane były dotychczas przy ul. Kamiennej w Policach. Całkowity koszt projektu Powiatu Polickiego to ponad 18 mln zł.
Modernizacja instalacji w kierunku termicznego przekształcania odpadów to jeden z najlepszych sposobów na modernizację istniejących w Polsce elektrociepłowni - przekonują eksperci.











