Krajowe IOE bardzo dobrze wpisują się w proces dekarbonizacji sektora WtE i są przykładem zrównoważonych instalacji odzysku energii zawartej w odpadach – wynika z badań, jakie przeprowadził i przedstawił podczas konferencji w Gdańsku prof. Tadeusz Pająk, z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej
W Suwałkach podpisano umowę na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Wartość kontraktu to ponad 220 mln zł. Spalarnia produkować będzie zarówno ciepło jak i prąd.
ITPOK – od planu do realizacji. Zagrożenia, szanse, praktyczne rozwiązania. Wymiana doświadczeń – taki tytuł nosił panel, podczas którego dyskutowali praktycy czyli inwestorzy transformacji energetycznej, uczestnicy 21. Konferencji "Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii".
Nowa dyrektywa unijna zastąpi tę dotychczas obowiązującą o efektywności energetycznej, wprowadzając istotne zmiany w zakresie funkcjonowania rynku energii, w tym rynku ciepła – mówiła podczas konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” - Małgorzata Banasik z Kancelarii BWW.
Dzięki budowie ITPOK-u w Gdańsku, miasto zaoszczędzi ok. 50 mln zł rocznie w wydatkach na ciepło i energię, a także zwiększy swoją samowystarczalność. Oczywiste, że korzysta na tym również środowisko. Najnowszą inwestycję omówił Sławomir Kiszkurno z Portu Czystej Energii podczas konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii”.