Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Gospodarowanie odpadami, woda i powietrze do poprawki - ocenia Komisja Europejska

Gospodarowanie odpadami, woda i powietrze do poprawki - ocenia Komisja Europejska
08.04.2019, o godz. 12:05
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska opublikowała drugi przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska. Państwa członkowskie nieźle radzą sobie w dziedzinie ochrony klimatu. Gorzej jest w gospodarce odpadami i gospodarce wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Opublikowany pakiet dokumentów obejmuje 28 sprawozdań krajowych, w których przedstawiono stan wdrażania unijnego prawa ochrony środowiska, możliwości poprawy w poszczególnych państwach członkowskich, a także komunikat przedstawiający wnioski i wspólne tendencje na poziomie UE i zalecenia dotyczące usprawnień we wszystkich państwach członkowskich, w tym kluczowe działania priorytetowe.

W klimacie bez zmian

18 państw członkowskich nadal boryka się z wysokim poziomem emisji tlenków azotu (NOx), a 15 musi jeszcze bardziej ograniczyć emisje cząstek stałych (PM2,5 i PM10).

W Polsce dopuszczalne drobnych cząstek stałych, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu są nadal przekraczane. Ma na to wpływ głównie spalanie niskiej jakości węgla w kiepskiej jakości domowych kotłach. Dodatkowym problemem jest duży ruch na drogach i duża liczba starych samochodów na Polskich drogach. Nasz kraj nie podjął dotąd wystarczających środków, żeby rozwiązać te da kwestie, mimo, że już w 2015 r. zanieczyszczenie powietrza było przyczyną 47,5 tys. przedwczesnych zgonów.

Autorzy przeglądu chwalą jednak ogólne zmiany jakie kraje członkowskie zrobiły w zakresie ochrony klimatu. – Państwa członkowskie poczyniły znaczne postępy we wdrażaniu unijnych przepisów z zakresu przeciwdziałania zmianie klimatu i cele wyznaczone na 2020 r. zostaną prawdopodobnie osiągnięte – czytamy w komunikacie KE, która dodaje jednak, że, aby zrealizować zobowiązania międzynarodowe wynikające z porozumienia paryskiego i zapobiec najgroźniejszym skutkom zmiany klimatu, nadal należy intensyfikować wysiłki zarówno na poziomie poszczególnych państw członkowskich, jak i całej UE.

Recykling kuleje, woda jest źle oczyszczana

Poważnym wyzwaniem, mimo wzmocnienia ramy polityki w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, pozostają w UE starania o ograniczanie wytwarzania odpadów. W zakresie gospodarowania nimi, tylko pięć państw osiągnęło już cele w zakresie recyklingu, dziewięć jest – jak to określa KE – „na dobrej drodze do ich realizacji”. W przypadku 14 (w tym Polski) istnieje ryzyko, że wyznaczone na 2020 r. cele w zakresie recyklingu odpadów komunalnych nie zostaną osiągnięte.

Wiele do zrobienia pozostaje w kwestii gospodarki wodnej, aby w pełni osiągnąć do 2027 r. cele unijnych dyrektyw. W 2/3 państw członkowskich ścieki komunalne nadal nie są odpowiednio oczyszczane. Komisja postuluje o zwiększenie inwestycji w tym zakresie zapewniając przy tym, że fundusze UE będą nadal wspierać wysiłki na rzecz wdrażania w tej dziedzinie.

W dalszym ciągu rozwija się sieć Natura 2000. UE przekroczyła już cel zaplanowany na rok 2020, jakim było wyznaczenie 10 proc. obszarów przybrzeżnych i morskich jako chronione obszary morskie. – Niemniej jednak większość państw członkowskich musi przyspieszyć swoje działania mające na celu ukończenie sieci Natura 2000 i zarządzanie nią – apeluje KE.

Wdrażanie przepisów oznacza oszczędności

Jak czytamy w komunikacie wdrażanie unijnej polityki i prawa ochrony środowiska ma nie tylko znaczenie dla ochrony środowiska, ale tworzy też możliwości w zakresie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, innowacji i zatrudnienia. Wdrożenie unijnych przepisów w tym zakresie może pomóc gospodarce UE zaoszczędzić około 55 mld euro rocznie na kosztach ochrony zdrowia i bezpośrednich kosztach ponoszonych przez środowisko.

Pierwszy pakiet dotyczący przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska przyjęto w lutym 2017 r. Od tego czasu wiele państw członkowskich zorganizowało krajowe dialogi w ramach przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska na temat priorytetowych zagadnień określonych w ich sprawozdaniach. Aby tego uniknąć, KE współpracuje z państwami członkowskimi w ramach procesu przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska. Jeżeli jednak wspólnie uzgodnione przepisy nie są właściwie wdrażane, Komisja może podjąć kroki prawne.

Źródło: europa.eu

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024