Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Gospodarujący odpadami pytają: po co nam nowe przepisy?

Gospodarujący odpadami pytają: po co nam nowe przepisy?
Szymon Pewiński
04.09.2019, o godz. 14:13
czas czytania: około 3 minut
3

Jakie będą efekty nowelizacji przepisów ustaw odpadowych? Czy nowe przepisy przyczynią się do bardziej skutecznej ochrony środowiska? Między innymi na te pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci i paneliści drugiego dnia 23. Konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami”, organizowanej przez Abrys w Karpaczu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Poranną sesję rozpoczął Michał Turkiewicz. Prezes ZGiUK Lubań zaprezentował instalację, do której zaplanowano, wieńczący konferencję, wyjazd studyjny.

Jedną z najbardziej kłopotliwych rodzajów odpadów dla instalacji najbardziej stanowią bioodpady. O praktycznych metodach i ekonomicznym podejściu do ich zbierania i ekonomicznych aspektach mówiła Joanna Leoniewska-Gogola z firmy Atmoterm.

Drogie jak bioodpady

Część bioodpadów zwłaszcza pochodzenia kuchennego wymaga przetwarzania w procesie beztlenowym,  a instalacji mogących je przyjąć jest dużo mniej niż możliwych do zebrania odpadów. – Niezbędny będzie rozwój lokalnych kompostowni  – stwierdziła.

Prof. Barbara Kozłowska zauważyła, że w przypadku bioodpadów bardzo istotna jest edukacja. Skala marnowania żywności jest dziś zatrważająca, a przeciętny mieszkaniec Unii wyrzuca ponad 170 kg żywności rocznie. W Polsce te liczby sięgają 278 kg.

Jacek Chrząstek ze STRABAG zauważył, że bez zaliczenia bioodpadów gminy nie będą w stanie osiągnąć wymaganych poziomów recyklingu.

Jak wspomniała Joanna Leoniewska-Gogola w ubiegłym roku poziomy recyklingu podniosły się m.in. w związku ze sprawozdaniami dostarczonymi ze skupów złomu. – Ze sprawozdaniami było ogromne problemy, więc takim skupom będzie  jeszcze trudniej sprostać wymaganiom obejmującym zbierających odpady – prognozowała.

Zachować status quo

Ubiegłoroczne zmiany w ustawach o odpadach oraz Inspektoracie Ochrony Środowiska podyktowane walką z patologiami na rynku i fali pożarów, sprawiły, że od kilku miesięcy gospodarujący odpadami muszą inwestować chcąc utrzymać pozwolenia na prowadzenie działalności. – Spotkaliśmy się z kłopotami, ciągle czekamy na przepisy ppoż. ograniczona jest liczba biegłych, gdy już się znaleźli, pojawiły się kłopoty z terminami i cenami – przypominał Daniel Stawecki z GPK-SUEZ Głogów. – Borykamy się z problemami ubezpieczeń (nie mówiąc nawet o wzroście kosztów składek, a strażacy już zapowiadają, kontrole. I wtedy dowiemy się czy mamy jakieś braki w zakresie ppoż., mimo, że na poziomie przygotowywania operatów już wprowadzaliśmy zmiany – tłumaczył.

Każde próby dostosowania instalacji do nowych przepisów (ale także konkluzji BAT) wiążą się z inwestycjami, czasami idącymi w miliony złotych. A to wszystko w czasie, gdy inwestycje, które prowadzono w oparciu o podział na regiony, dopiero zaczynają się zwracać i na siebie zarabiać.

Spełnimy wymogi czy nie?

Czy jesteśmy w ogóle w stanie wywiązać się z poziomów wymaganych poziomów recyklingu? – pytała panelistów prowadząca go prof. Barbara Kozłowska. Mamy 15 miesięcy, gdy musimy wykazać, że poddajemy recyklingowi 50 proc. odpadów.

– Miejmy nadzieje, że jeszcze w tym roku osiągniemy wymagane poziomy, a odpadów będziemy segregować coraz więcej. Problemem jest skład opakowań. Instalacje nie są w stanie nadążyć technologicznie, by poddawać recyklingowi – przekonywał Arkadiusz Fiuk z ZPGO. – W tym roku jeszcze sobie poradzimy, ale kolejne lata będą bardzo, bardzo trudne.

Podstawą będzie eliminowanie opakowań, które do recyklingu się nie nadają. Z pozostałymi będziemy stoponiowo sobie radzili. Cele są oczywiście ambitne, są jednakowe dla wszystkich państw Unii Europejskiej, ale państwa mają różny dystans, by te cele osiągnąć – podsumował Andrzej Gawłowski z Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (3)


Tarek

Komentarz #21899 dodany 2019-09-04 14:37:18

Cele są oczywiście ambitne, ale musiały być jednakowe dla wszystkich państw Unii Europejskiej – podsumował Andrzej Gawłowski z Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Jak to jest, że Finlandia czy Szwecja spalają więcej niż połowę odpadów, mimo, że mają takie same cele jak my? U nas ograniczenie spalania do 30%, a Finlandia od 2019 roku pali więcej niż 60%, 1% składuje i 38% poddaje recyklingowi. Czy Finowie podchodzą do tego w sposób racjonalny, a my ambicjonalny ? Skończymy z górą śmieci, bo się nie udało, a Finowie z górką 1%


energetyk

Komentarz #22135 dodany 2019-09-06 09:35:52

Tarek, popieram w 100%, Skandynawia spala cały strumień frakcji palnej odpadów nie poddany recyklingowi a nawet sprowadza z zewnątrz paliwa z odpadów, Niemcy również mają dobrze rozbudowaną sieć spalarni odpadów, gdzie poddają odzyskowi ponad 50% odpadów. Wyjaśnienie jest proste i oczywiste, do wyliczanego poziomu recyklingu należy barć cały strumień odpadów selektywnie zbieranych skierowanych do sortowni odpadów ( ilość odpadów na wejściu a nie na wyjściu z instalacji), surowce na które jest zapotrzebowanie rynku kierowane są do odzysku materiałowego, reszta kierowana musi być do odzysku energetycznego jeśli chcemy ograniczać składowiska odpadów i szarą strefę. Należy natychmiast zmienić zapisy Kpgo w zakresie ograniczenia termicznego wykorzystania odpadów do 30%, zmienić podejście do obliczania poziomów recyklingu ( brać do wyliczeń cały strumień odpadów selektywnie zebranych kierowanych do sortowni) co pozwoli na uzyskanie narzuconych poziomów recyklingu przez UE.


JAZIK

Komentarz #22153 dodany 2019-09-06 13:32:23

Ale w nowelizacji jest zakaz spalanie więcej niż 30 % odpadów komunalnych, Z odpadów przetworzyć da się ok 40 %, ok.55 % to frakcja palna, reszta to można poddać składowaniu. A teraz patrz pierwsze zdanie. Czyli rząd niespójnością przepisów zmusza do powstawania szarej strefy w gospodarce odpadami.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024