1 / 6

Czy i jak dyrektywa odpadowa wprowadzi w Polsce realną rozszerzoną odpowiedzialność producenta? Czy ROP to w Polsce kolejnym krokiem w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym? Jak GOZ widzą naukowcy, analitycy, a jak producenci? Rozmawiali o tym uczestnicy debaty “Przemysł 4.0 w obiegu zamkniętym: od projektu po recykling”.

Debata zorganizowana podczas targów Electronics Show Warsaw Expo stanowiła integralną część konferencji “Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. W jej przebieg wprowadził dr Marek Mieńkowski z Profeko, który w krótkim wstępie wprowadził w zagadnienia – wyzwania, problemy i możliwości – dla GOZ.

Jednym z jej gości był Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. – ROP ma zapewnić nam nowy początek, a tak naprawdę pieniądze dla branży. Chcemy być jak najbliżej modelu, w którym przedsiębiorcy mają świadomość, że będą musieli więcej dokładać do tych zmian. Ci z nich, którzy tych zmian nie widzą, będą zaskoczeni – stwierdził Sławomir Mazurek.

– Dziś już wiemy, jakie przepisy musimy wdrożyć i chcemy wykorzystać czas do wyborów i na początku kadencji nowego rządu przyjść z gotowym projektem – zapowiedział.

GOZ – idea, która się ziszcza

Julia Patorska z Deloitte stwierdziła, że gospodarka o obiegu zamkniętym nadal jest co prawda ideą, ale taką, która powoli zaczyna się materializować.

– KE zaczęła od odpadów, z którymi mamy największy problem. Ale gdy zaczniemy myśleć skąd biorą się odpady, okaże się, że zaczynamy dotykać elementu powstawania produktu – stwierdziła Patorska. – Nie da się w nieskończoność recyklować materiałów, ale w dużej części możemy wprowadzać GOZ. Rola rządu i samorządów jest tu bardzo duża – dodała.

Odpowiedzialność producenta jest odpowiedzią na koszty powstające w wyniku produkcji odpadów. – ROP wymusza od producentów patrzenie na cały cykl życia produktu – podkreślała, zauważając, wzory rozwiązań warto czerpać przede wszystkim z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii.

– Nie ma wskaźników GOZ. Nie mamy szczegółowych danych statystycznych – podkreślała Katarzyna Błachowicz, wiceprezes Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. – GOZ to recykling, gospodarowanie odpadami, ale też współdzielenie. Ale GOZ ma też pomóc zaoszczędzać surowce. Dziś w gospodarce europejskiej zużywa się 16 ton surowców rocznie na osobę. To ogromne ilości – dodała.

Co mogą producenci?

Jak mówił Radosław Maj z APPLiA Polska, zrzeszającej producentów sprzętu elektrycznego i elektrycznego, poważni gracze w branży poważnie podchodzą do projektowania produktów. – Podstawą jest bezpieczeństwo produktu, ale w przypadku sprzętów AGD pamiętajmy, że 80 proc. wpływu na środowisko występuje na etapie użytkowania – wspominał Radosław Maj. – Teraz jako producenci będziemy mieli wymóg dostarczania przez 10 lat części zamiennych i udostępnienia sposobów naprawy nieautoryzowanym serwisom – zaznaczył.

Na zakończenie dodał, że cele można scedować na przedsiębiorców, wytwórców, producentów, ale bardzo istotnym elementem, ale też ogromnym wyzwaniem będzie przekonanie klientów do wyboru produktów bardziej trwałych, ale droższych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj