Jak w nowoczesny sposób komunikować się z mieszkańcem? Jakich inteligentnych rozwiązań domagają się chorzowianie w swoim mieście? Mieszkańcy dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu mogli w innowacyjny sposób wziąć udział w konsultacjach społecznych.

Mieszkańcy Chorzowa zagrali w „Grę o miasta” i wspólnie stworzyli wizję inteligentnego miasta smart city. Była to nowoczesna forma konsultacji społecznych.

Grając w specjalnie przygotowaną do tego grę symulacyjną, trzeba było zrealizować jak najwięcej  projektów przy możliwie największych oszczędnościach. Mieszkańcy wspólnie wybierali najlepsze rozwiązania technologiczne, które poprawią życie w mieście i pozwolą wprowadzić większe oszczędności.

W trakcie rywalizacji każdy dysponował wirtualnym budżetem, mapą Chorzowa i propozycją projektów inwestycyjnych. Zadaniem graczy było podjęcie decyzji, które technologie powinny zostać wdrożone w mieście.

– Dobrym rozwiązaniem, które można wprowadzić w mieście są kosze na śmieci z wbudowaną prasą zgniatającą odpady. Przy takim rozwiązaniu zmieści się więcej śmieci do kosza, a miasto zaoszczędzi, bo nie trzeba będzie tak często opróżniać tych śmietników – zauważył jeden z graczy.  Wśród innych proponowanych rozwiązań znalazły się inteligentne przejścia dla pieszych czy system informacji parkingowej.

„Gra o miasto” jest częścią projektu Smart City Roadshow, realizowanego przy współpracy Philips Lighting Poland, Asseco Poland oraz Microsoft.

– Pierwszą jego częścią są nowoczesne konsultacje społeczne. W trakcie drugiej części do gry przystąpią urzędnicy z różnych wydziałów. Na koniec będzie można ocenić, na ile wspólne są wybory mieszkańców i urzędników – wyjaśnia Justyna Król z Pracowni Miejskiej z Konina, firmy która zajmuje się badaniami nad przyszłością oraz tworzeniem nowych metod konsultacji z mieszkańcami.

Czytaj więcej

Skomentuj