Granty na przygotowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji proekologicznych. Na początek dla Żyrardowa

Granty na przygotowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji proekologicznych. Na początek dla Żyrardowa
Bartłomiej Leśniewski
14.07.2022, o godz. 10:43
czas czytania: około 2 minut
0

Bank Ochrony Środowiska podpisał w środę ramowe porozumienie z miastem Żyrardów. Jego kluczowym elementem jest udostępnienie przez BOŚ bezzwrotnego finansowania pochodzącego z unijnego programu ELENA. Bank informuje o zamiarze zawarcia podobnych porozumień z kolejnymi samorządami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Program przeznaczony jest do sfinansowania przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej dla realizacji inwestycji proekologicznych – czytamy w komunikacie Banku Ochrony Środowiska.

Za Żyrardowem pójdą następni

Deklaracja współpracy podpisana w Żyrardowie to początek kooperacji z jednostkami samorządu terytorialnego z wykorzystaniem grantu ELENA. Jeszcze w lipcu BOŚ planuje nawiązać współpracę w analogicznym zakresie z kolejnymi samorządami.

– Zaangażowanie i prośrodowiskowe nastawienie jednostek samorządu terytorialnego jest kluczowe do powodzenia zielonej transformacji. Stąd też, z wykorzystaniem unijnych zasobów, staramy się wspierać finansowo oraz doświadczeniem naszych partnerów z miast, gmin wiejskich czy powiatów. Jestem przekonany, że współpraca BOŚ z władzami Żyrardowa przyniesie wiele wymiernych korzyści miastu i jego mieszkańcom – powiedział Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Techniczna ELENA

Środki z grantu ELENA którymi dysponuje BOŚ pozwolą na sfinansowanie 90 proc. kosztów dokumentacji technicznej koniecznej do przygotowania w ramach planowanych inwestycji ekologicznych. Wśród działań możliwych do sfinansowania z grantu są m.in. audyty energetyczne, projekty architektoniczno-budowlane, analizy techniczne, raporty oddziaływania na środowisko oraz studia wykonalności odnawialnych źródeł energii. Samorząd poniesie koszt w wysokości jedynie 10% wartości przygotowania dokumentacji.

Zawarte porozumienie obejmuje kilka obszarów związanych z zielonymi inwestycjami. W jego ramach miasto może liczyć na wsparcie BOŚ przy projektach mających na celu: poprawę efektywności energetycznej – w tym poprzez montaż instalacji OZE – wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwe do zrealizowania są również projekty dotyczące budynków użyteczności publicznej, modernizacji lub rozbudowy oświetlenia ulicznego, budowy stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych oraz rozwoju i modernizacji sieci ciepłowniczych.

Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2023 r. z możliwością jego przedłużenia.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024