W najbliższy piątek w podwarszawskim Nadarzynie, rozpocznie się pierwsza edycja Międzynarodowych Dni Zieleni Green Days. Ekspozycja targowa i towarzyszące jej wydarzenia pojawią się w ramach sześciu salonów: Architektury Krajobrazu, Małej Architektury, Ogrodnictwa, Techniki Ogrodniczej, Florystyki oraz Pszczelarstwa.

Międzynarodowe Dni Zieleni (7-9 kwietnia) w Nadarzynie to propozycja na aktywną promocję ochrony zieleni i zazieleniania Polski wśród ogółu społeczeństwa oraz wydarzenie o charakterze edukacyjnym ukierunkowane na prezentację i promocję nowości produktowych wśród aktywnych przedstawicieli branży oraz przyszłych absolwentów techników i wyższych uczelni kształcących w kierunku ogrodnictwo, architektura krajobrazu oraz ochrona środowiska.

W pierwszej odsłonie Green Days udział zapowiedziało niespełna 200 firm. Ekspozycja zorganizowana jest w Ptak Expo na nowoczesnej hali o powierzchni ponad 25 tys. m² oraz na 2 ha ekspozycji zewnętrznej w ramach sześciu głównych salonów: Architektury Krajobrazy (biura architektury krajobrazu), Małej Architektury (ogrodzenia, baseny, meble ogrodowe, bruki), Ogrodnictwa (drzewa, krzewy, rośliny doniczkowe), Techniki Ogrodniczej (sprzęt i akcesoria ogrodnicze, strefa Green-Eko), Florystyki (kwiaty cięte i cebulowe, materiały florystyczne) oraz Pszczelarstwa (miód, sprzęt i akcesoria pszczelarskie).

Program targowy jest niezwykle bogaty. To tutaj pierwszego dnia odbędzie się 14. konferencja Współczesna Architektura Krajobrazu (WAK14), organizowana przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Tym razem zaprezentowana zostanie architektura krajobrazu współczesnych Chin. Opowiedzą o niej znani projektanci z chińskich biur projektowych oraz europejscy architekci krajobrazu pracujący na rynku azjatyckim (m.in. Dong Zhang z pracowni Z+T Studio, Stanley Lung z TURENSCAPE czy też Christoph Valentien ze studia Valentien + Valentien. Konferencja odbywa się pod patronatem miesięcznika “Zieleń Miejska”.

W sobotę, 8 kwietnia zaplanowano panel dyskusyjny „Współczesne trendy i wyzwania w projektowaniu terenów zieleni w miastach”. Podczas spotkania będzie mowa m.in. o pierwszym Zielonym Budżecie Obywatelskim Miasta Lublina czy też o strategii rozwoju zieleni jako dokumencie wspierającym zrównoważony rozwój miasta. Partnerem spotkania jest miesięcznik “Zieleń Miejska”.

Również w sobotę targi odwiedzi Maja Popielarska – dziennikarka TVN i gospodyni programu „Maja w ogrodzie”, najchętniej oglądanego programu o tematyce ogrodowej w polskiej telewizji, a także autorka wielu publikacji o aranżacji i pielęgnacji ogrodów. Maja poprowadzi warsztaty z projektowania i aranżacji tarasów i ogrodów. Odbędą się również spotkania autorskie.

W ramach Green Days pojawi się również ogród pokazowy przygotowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Na 280 m² zaprezentowane zostaną aranżacje ogrodów: gotyckiego, renesansowego i barokowego. Po ogrodach spacerować będą edukatorzy w strojach z epoki, od których wszyscy odwiedzający to niezwykłe stoisko dowiedzą się więcej o historycznych ogrodach.

Oprócz tego organizatorzy zapewniają zwiedzającym udział w licznych pokazach i warsztatach. Będzie także okazja do zakupu ciekawych odmian roślin.

Szczegółowy program: dostępny tutaj.

Czytaj więcej

Skomentuj