Aktywiści z Greenpeace zablokowali rozładunek węgla z Mozambiku w porcie w Gdańsku. Na pokład statku Rainbow Warrrior w nocy z poniedziałku na wtorek weszła Straż Graniczna. Zatrzymano 18 osób.

– W ciągu ostatnich dwóch lat import węgla do Polski wzrósł ponad dwukrotnie, do prawie 20 milionów ton. Co czwarta tona węgla kamiennego używana nad Wisłą pochodzi już z zagranicy. Zdecydowana większość trafia do nas z Rosji, a reszta z krajów tak odległych, jak Australia, Stany Zjednoczone, Kolumbia czy Mozambik. Jak wykazują analizy eksperckie, jeśli nie odejdziemy od spalania węgla, import będzie w kolejnych latach rosnąć – argumentują swoje działania członkowie Greenpeace.

Aktywiści w poniedziałek wpłynęli statkiem Rainbow Warrior do portu w Gdańsku i zakotwiczyli przy terminalu węglowym. Tym samym zablokowali rozładunek statku, który transportował do Polski węgiel z Mozambiku.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

– Już co czwarta tona węgla spalana w Polsce, pochodzi z importu – alarmuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Węgiel do Polski importowany jest z Rosji, USA, Kolumbii czy właśnie Mozambiku.

Ekolodzy postulują, aby zmniejszyć import węgla do Polski. Za pieniądze, które płacimy innym krajom moglibyśmy zainwestować w farmy wiatrowe, biogazownie, czy elektrownie słoneczne – proponują.

Ok. 23:00 na pokład Rainbow Warrior weszli uzbrojeni funkcjonariusze Straży Granicznej. Rozbili szybę, po czym kazali aktywistom położyć się na ziemi. Całe zajście transmitowane było na żywo przez Greenpeace w mediach społecznościowych.

– Na przesłuchanie do placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzonych zostało 18 aktywistów Greenpeace – poinformował we wtorek po północy Tadeusz Gruchalla ze Straży Granicznej w Gdańsku.

Aktywiści zostali zatrzymani w związku z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ustawy o straży granicznej. Statek Rainbow Warrior został odholowany z portu w Gdańsku.

Nadajemy na żywo Gdańska. gdzie aktywiści na statku Rainbow Warrior blokują transport węgla z Mozambiku.

Gepostet von Greenpeace Polska am Montag, 9. September 2019

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Węgiel to nasz skarb narodowy i żadne czary tego nie zmienią, warto się pochylić nad jego sensownym wykorzystaniem. Cieszy wzrost zapotrzebowania na energię świadczy to dynamicznym rozwoju gospodarczym co potwierdza zapotrzebowanie na węgiel. Niestety musimy braki w wydobyciu ,za co odpowiadają poprzednicy, uzupełniać importem. Energetyka to jeden z filarów naszej gospodarki jest wielu którzy próbują wkład kij w szprychy ale im się to nie uda. Premier Morawiecki dobrze kieruje naszą gospodarką co potwierdzają znaczące gremia światowe i odczucia społeczne, stawia na zrównoważony rozwój, stawianie na: OZE, energetykę opartą o węgiel, nowe kontrakty gazowe, elektromobilność, termomodernizację,

Skomentuj