Grupa Inneko postawi w Gorzowie Miejską Elektrownię Słoneczną

Grupa Inneko postawi w Gorzowie Miejską Elektrownię Słoneczną
Bartłomiej Leśniewski
27.10.2022, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Zajmująca się między innymi przetwarzaniem odpadów grupa kapitałowa Inneko jest koordynatorem przygotowań do budowy w Gorzowie Wielkopolskim Miejskiej Elektrowni Słonecznej. To ogromne przedsięwzięcie fotowoltaiczne, który docelowo może produkować 250 megawatów mocy ze słońca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Koszt budowy obliczono na pół miliarda złotych. Projekt elektrowni został zaprezentowany przez prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego i prezesów zarządu spółki Inneko – Łukasza Marcinkiewicza i Macieja Symeryaka.

Rola Inneko

Prace nad projektem władze miasta zleciły już półtora roku temu, w kwietniu 2021 roku. Realizatorem przygotowań jest spółka kapitałowa Inneko. – Aktualnie spółka reprezentująca miasto posiada prawomocne decyzje administracyjne – lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych, związane z usytuowaniem inwestycji na terenie należącym do spółki Inneko – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Gorzów Wielkopolski.

Warunkami sprzyjającymi tej inwestycji są również nieduże odległości od głównego punktu zasilania energetycznego i linii wysokiego napięcia, budowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz od istniejącej obecnie i planowanej do rozbudowy strefy ekonomicznej.

– Projekt Miejskiej Elektrowni Słonecznej, który dzisiaj prezentujemy, mogę nazwać projektem dziejowym, bez precedensu w skali kraju. Wpisuje się on w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia – w dbanie o ekologię, o sprawy środowiska oraz troski o zapewnienie dostępu do energii – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Poszukiwanie doradcy

Następnym etapem, który właśnie się rozpoczął jest wyłonienie doradcy zewnętrznego – specjalisty, który pomoże wypracować najlepszy model gospodarczy i prawny funkcjonowania fabryki oraz model finansowania tej inwestycji. – Taki doradca jest nam potrzebny, bo podstawową działalnością spółki Inneko jest zagospodarowanie odpadów i nasza wiedza w sprawach energetycznych wymaga wsparcia fachowców – mówił Maciej Symeryak, wiceprezes zarządu spółki Inneko.

– Doradca będzie miał na realizację tego zadania 12 tygodni. Kiedy wyłonimy najkorzystniejszy model, rozpoczniemy starania o uzyskanie warunków przyłączenia – dodawał.

Szacowana wartość inwestycji przekroczy 500 milionów złotych, a pierwszy prąd z miejskiej farmy słonecznej popłynąć ma w 2024 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024