Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia otrzyma dofinansowanie do zakupu 20 autobusów miejskich zasilanych wodorem w koordynowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programie “Zielony Transport Publiczny”.

Rzeczniczka Metropolii Kamila Rożnowska poinformowała, że na wtorek zaplanowano podpisanie umowy między NFOŚiGW i GZM w sprawie udzielenia 81 mln zł dotacji do zakupu autobusów wodorowych. W uroczystości ma uczestniczyć m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Metropolii, przy wsparciu z “Zielonego Transportu Publicznego” chciałaby ona kupić 20 dwunastometrowych pojazdów wodorowych, które miałyby obsługiwać pasażerów linii metropolitalnych. Według dołączonego do wniosku harmonogramu dostawy autobusów zaplanowano na lata 2023 i 2024.

Program Zielony Transport Publiczny w skali kraju ma zapewnić dotacje i pożyczki na poziomie łącznie 1,3 mld zł, przy udziale których samorządy miałyby kupić ponad 400 autobusów elektrycznych oraz wodorowych. W styczniu br. fundusz sygnalizował, że 33 samorządy złożyły w programie wnioski dotyczące zakupu łącznie 431 takich pojazdów.

Autobusy wodorowe mają dołączyć do floty pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi, które już teraz obsługują pasażerów Zarządu Transportu Metropolitalnego (organizującego komunikację miejską na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii).

Do połowy maja br. takich pojazdów było tam ponad 200, w tym na sprężony gaz ziemny – 149, z napędem hybrydowym – 41 i elektrycznym – 13, a w zamówieniach było kolejnych 66 autobusów o napędzie elektrycznym, a także o 15 autobusów oraz 6 trolejbusów hybrydowych.

W sierpniu br. władze GZM podały też, że wśród wniosków złożonych do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład znalazł się projekt Metropolii dot. zakupu 165 autobusów o napędzie hybrydowym oraz 70 zasilanych gazem CNG do obsługi publicznego transportu zbiorowego – o łącznej wartości 570 mln zł, w tym 484,5 mln zł dofinansowania.

Czytaj więcej

Skomentuj