Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Hennig-Kloska: Ambitne cele unijnej polityki energetyczno-klimatycznej wymagają społecznej akceptacji i solidarności

Hennig-Kloska: Ambitne cele unijnej polityki energetyczno-klimatycznej wymagają społecznej akceptacji i solidarności
E. M.
05.06.2024, o godz. 9:13
czas czytania: około 2 minut
0

Rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym i nadchodzącej kadencji UE oraz – to tematy, które poruszono w trakcie spotkania minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Leonore Gewessler, federalną Minister Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii Austrii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła w trakcie spotkania, że Polska prezydencja w pierwszym półroczu 2025 r. będzie musiała wpisać się w nowy cykl polityczny.

– Komisja Europejska zostanie właśnie powołana, a prace rozpocznie nowy Parlament. Trudno na ten moment przewidzieć dynamikę prac nad otwartymi aktami legislacyjnymi oraz terminarz i kierunki nowych propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej. Niemniej jesteśmy gotowi kierować pracami nad wszelkimi nowymi inicjatywami, które zostaną opublikowane przez Komisję Europejską – powiedziała ministra Hennig-Kloska.

Kluczowa rola Polski

Polska będzie sprawowała Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Działania Prezydencji będą przede wszystkim determinowane agendą prac instytucji UE nad projektami legislacyjnymi i aktami pozalegislacyjnymi, a także międzynarodowymi wydarzeniami klimatyczno-energetyczno-środowiskowymi, w których Rada UE uczestniczy jako organ reprezentujący UE i jej państwa członkowskie, tematami priorytetowymi wybranymi indywidualnie przez Przewodnictwo oraz ewentualnymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, zwłaszcza o charakterze kryzysowym.

Polska prezydencja będzie m.in. koordynować stanowisko UE na posiedzenia międzynarodowych porozumień na rzecz ochrony środowiska, w szczególności na potrójną Konferencję Stron Konwencji Sztokholmskiej, Rotterdamskiej i Bazylejskiej, Konferencję Stron CITES, Konferencję Stron Konwencji Ramsarskiej i posiedzenia konwencji UNFCCC oraz Konwencji z Aarhus.

Bezpieczeństwo energetyczne

Ministra zapewniła również, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji energetycznej.

– Ambitne cele unijnej polityki energetyczno-klimatycznej wymagają społecznej akceptacji i solidarności, dlatego polska prezydencja będzie zwracać uwagę na sprawiedliwą, inkluzywną i zrównoważoną transformację energetyczną, a także na zachowanie równowagi między bezpieczeństwem energetycznym i przystępnością cenową energii dla konsumentów i przedsiębiorstw a polityką klimatyczną – powiedziała ministra.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024