Henryk Kowalczyk: gospodarka obiegu zamkniętego jest szansą rozwojową

Henryk Kowalczyk: gospodarka obiegu zamkniętego jest szansą rozwojową
Piotr Talaga
01.03.2018, o godz. 14:34
czas czytania: około 3 minut
1

Jednym z wyzwań, które stoją przed Ministerstwem Środowiska, jest zrównoważona gospodarka odpadami. Dużą szansę w tym obszarze widzimy w unijnej koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym - uważa Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jaka jest Pana wizja resortu środowiska? Czym w szczególności powinien się on zajmować? Co należałoby zmienić?

Naszym priorytetem jest ochrona środowiska, troska o lasy, parki narodowe i powietrze, a także realizacja dyrektyw europejskich.

Jednym z najpilniejszych wyzwań, jakie stoją przed Ministerstwem Środowiska, są kwestie dotyczące Puszczy Białowieskiej. Dla naszego kraju jest to obszar wyjątkowo cenny, a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były wyłącznie z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Walcząc z kornikiem drukarzem, bierzemy pod uwagę, że Puszcza Białowieska to obszar szczególnej ochrony. Jednak walkę tę musimy prowadzić zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. Zapewniam, że zastosujemy się do ostatecznego wyroku TSUE w tej kwestii.

W sprawie Puszczy Białowieskiej chcę zapoznać się z argumentacją i opiniami ekspertów zarówno organizacji ekologicznych, jak i leśników. Wszystkie środowiska mogą liczyć na otwartość z mojej strony. Chcemy dążyć do kompromisu i pogodzić interesy różnych stron. Taki cel stawiam sobie w MŚ.

Jaką rolę Ministerstwo będzie odgrywać we wprowadzaniu w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym?

Jednym z wyzwań, które stoją przed Ministerstwem Środowiska, jest zrównoważona gospodarka odpadami. Dużą szansę w tym obszarze widzimy w unijnej koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli GOZ. W skrócie GOZ możemy scharakteryzować jako podejście, którego celem jest z jednej strony zmniejszenie produkcji odpadów, a z drugiej – zwiększenie odzysku cennych surowców.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest szczególnie szansą rozwojową dla terenów wiejskich i niezurbanizowanych. Aby pomóc im przygotować się na wdrożenie GOZ-u, w pięciu wybranych gminach – Krasnobród, Łukowica, Sokoły, Tuczno i Wieluń – realizujemy pilotażowy projekt w tym obszarze.

W przedsięwzięcie zaangażowaliśmy gminy z różnych terenów Polski, o różnej wielkości i różnym stopniu zaawansowania. Rozwiązania z zakresu GOZ-u, które wypracują, będzie można następnie wdrożyć w innych gminach o podobnym uwarunkowaniach.

Ważną kwestią GOZ-u jest również wykorzystanie bioodpadów do pozyskiwania energii. To przecież dodatkowy surowiec, który wpływa na poprawę sytuacji energetycznej gmin i sprzyja ich samowystarczalności pod tym względem.

Od wielu lat oczekiwana jest ustawa regulująca uciążliwości zapachowe. Czy i kiedy Ministerstwo przedstawi projekt ustawy odorowej? Jakie będą główne założenia tego projektu?

Zdaję sobie sprawę z faktu, że uciążliwość zapachowa jest poważnym problemem – w skali zarówno lokalnej, jak i ogólnokrajowej. W Ministerstwie Środowiska zostały już podjęte odpowiednie decyzje w sprawie rozwiązania tej kwestii. Prace zostały podzielone na trzy etapy, z czego dwa są już zakończone.

W ramach pierwszego etapu w Ministerstwie Środowiska został przygotowany „Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej”. W kolejnym etapie została przygotowana przez ekspertów zewnętrznych ekspertyza „Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej”. Na podstawie tych materiałów mój resort przygotowuje założenia do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Prace trwają.

Całość rozmowy zostanie opublikowana w marcowym wydaniu “Przeglądu Komunalnego”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


antyracja

Komentarz #10068 dodany 2018-03-08 11:21:36

Okrągłe słówka, by przykryć brak kompetencji, realnych rozwiązań i główny cel "skok na kasę". Dobra zmiana nie robi tego jak PO, robi to skuteczniej i na wieksza skalę....

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024