Historia wodociągów na kieleckim rynku

Historia wodociągów na kieleckim rynku
ko
18.10.2018, o godz. 9:23
czas czytania: około 2 minut
0

 „Wodociągi Kieleckie – Dziecko Niepodległej Polski” to tytuł wystawy zorganizowanej z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na kieleckim rynku do końca miesiąca można oglądać wystawę archiwalnych fotografii z czasów II Rzeczpospolitej obrazujących budowę i rozbudowę miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji. Są wśród nich fotografie z budowy linii energetycznej zasilającej ujęcie wody na Białogonie, budowy nieistniejącej już oczyszczalni ścieków na Pakoszu czy otwarcia basenu leśnego w Kielcach, który przed wojną należał do wodociągowej spółki.

Kielce rozpoczęły budowę nowoczesnego wodociągu i kanalizacji dopiero w 1928 r. Próby budowy wodociągu podejmowano w XIX wieku, ale kończyło się na planach, bowiem brakowało pieniędzy na realizację zamierzeń. Tymczasem sytuacja higieniczna rozbudowującego się miasta stawała się dramatyczna. Mieszkańcy cierpieli od trudnego do zniesienia odoru z podwórek, ulic, rynsztoków i samej rzeki Silnicy. Co jakiś czas wybuchały epidemie tyfusu i cholery.

W końcu, dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, władze miasta podjęły decyzję o budowie ujęć wody ze studni w Białogonie. Cała inwestycja była olbrzymim wydatkiem finansowym dla miasta i spowodowała, że przez cały okres międzywojenny Kielc nie było już stać na żadne inne duże wydatki.

Równolegle z wodociągiem powstała sieć kanalizacyjna, mieszcząca się w granicach miasta z 1927 roku, bez południowych dzielnic. Niestety, z braku pieniędzy zrezygnowano z planowanej budowy oczyszczalni ścieków na Pakoszu i ścieki trafiały bezpośrednio do Silnicy. Do tej inwestycji powrócono dopiero pod koniec lat 30. ubiegłego wieku.

Pierwsza, uruchomiona w latach 1928-1929 sieć miała 11 km wodociągu i 7,6 km kanalizacji. Plany inwestycyjne w znacznym stopniu wstrzymał wybuch II wojny światowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024