Historyczny dworzec kolejowy w Witnicy ponownie otwarty

Historyczny dworzec kolejowy w Witnicy ponownie otwarty
22.10.2023, o godz. 13:48
czas czytania: około 2 minut
0

Pochodzący z 1857 r. dworzec kolejowy w Witnicy w województwie lubuskim został po przebudowie otwarty dla podróżnych. To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Renowację przeszła elewacja zabytkowego dworca wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Na budynku przywrócono zegary, a także zamontowano nowe, przestrzenne logotypy PKP SA z nazwą stacji oraz napisem „dworzec kolejowy”.

Wizytówka miejscowości

– Dworzec w Witnicy to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie lubuskim. Mieszkańcy powiatu gorzowskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Gorzowa Wielkopolskiego i Kostrzyna. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dwora stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Nowy wygląd zyskało również wnętrze dworca. Nowocześnie urządzony hol dworca z jasnymi ścianami i posadzką w czarno-białą szachownicę, wyposażono w ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Tuż przy nim znalazło się pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Na parterze i piętrze dworca przygotowano lokale na wynajem pod działalność handlowo-usługową lub biura.

Przyjazny dla niepełnosprawnych

Przebudowany dworzec w Witnicy stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, gdyż zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wprowadzono szereg usprawnień. Wśród nich: oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Od strony peronów wykonano również specjalną pochylnię. Z jej pomocą osoby poruszające się na wózkach zyskają dostęp do holu dworca.

Przy przebudowie zadbano o ekologię i bezpieczeństwo. Dworzec wyposażono w automatycznie sterowane i energooszczędne oświetlenie, a także system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System). Jego głównym zadaniem jest nadzór nad pracą urządzeń i systemów, a także optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. Budynek wyposażono w nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Inwestycja objęła również najbliższe otoczenie dworca. Znajdujące się w pobliżu budynki gospodarcze przebudowano na wiatę rowerową, a drugi z nich na śmietnikową. Przy dworcu powstało również kilka miejsc postojowych dla samochodów. Wykonano chodnik oraz elementy małej architektury.

Przebudowa dworca w Witnicy kosztowała 18,7 mln zł. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, a wykonawcą prac budowlanych firma Berger Bau Polska z Wrocławia. Funkcję inżyniera kontraktu sprawowała SAFAGE SAS z Warszawy. Natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.

Dworzec w Witnicy (widok przedwojenny)

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024