Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola, należący do światowych liderów produkcji energii z odnawialnych źródeł, oddaje do użytku największą w tej chwili farmę fotowoltaiczną w Europie o mocy ok. 500 MW.

Farma Núñez de Balboa powstała w hiszpańskim regionie Estremadura. Na powierzchni niemal tysiąca hektarów zainstalowano w sumie ok. 1,5 mln modułów o łącznej mocy 500 MW. Rocznie farma produkować ma 832 GWh energii. Do tej pory największą tego typu instalacją była wybudowana w 2013 r. francuska farma PV pod Bordeaux o mocy ok. 300 MW.

Całkowity koszt inwestycji, którą udało się zrealizować w zaledwie rok, wyniósł 290 mln euro. Inwestor nie korzystał z rządowych gwarancji. Finansowanie zapewnił Europejski Bank Inwestycyjny oraz hiszpański bank państwowy Instituto de Crédito Oficial. Taki model finansowania był możliwy dzięki podpisaniu długoterminowych umów na sprzedaż energii z prywatnymi odbiorcami, głównie instytucjonalnymi.

Kolejną imponująca inwestycją fotowoltaiczną Iberdroli będzie farma Francisco Pizarro o mocy 590 MW. Powinna ona rozpocząć pracę za dwa lata.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. do komentarza ANONIMa – Zastanawiam sie nad tym samym (niestety), zaczynają spełniać się wizje z filmów s.f. gdzie całe społeczeństwa mieszkają pod kloszem ze sztucznymi lasami itd.. ekolodzy są jak nawiedzeni terroryści, widzą tylko albo czarne albo białe – nic pomiędzy… to jak trąbienie o elektrycznych samochodach, które sa podobno najzdrowsze. Czy ktoś już powiedział głosno, że prąd bierze się nadal ze spalania węgla i jak potem pozbyć się taaakiej baterii samochodowej? gdzie i jak będziemy to recyklingować ???
    to tylko takie jedno małe pytanie do obecnych działan…

  2. Wizja apokaliptyczna, czy piękne, pachnące lasy zastąpimy fermami wiatrowymi i fermami fotwoltaicznymi, a co z tragicznym bilansem wody, lasy to naturalny absorber wilgoci. Czy ktoś myśli o zbiornikach retencyjnych na obszarach mało ciekawych wizualnie ferm, jak przy tak wielkich zabudowanych powierzchniach, zostanie zachowana równowaga ekologiczna, jakie nastąpią zmiany w przyrodzie, może ekolodzy coś wiedzą?????????????

Skomentuj