Wiemy już które z projektów ogrodu terapeutycznego przygotowanych zarówno przez architektów-debiutantów jak i profesjonalistów zostały wybrane przez jury konkursu “Inspiracje w przestrzeni”. Wręczenie nagród laureatom i pokaz prac odbyły się podczas Forum “Miejska Sztuka Ogrodowa” na targach Gardenia w Poznaniu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu “Inspiracje w przestrzeni” był ogród terapeutyczny. Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu projektu zagospodarowania terenu przy Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach – debiutanci i profesjonaliści. Kapituła oceniała nadesłane projekty pod względem trafności zaproponowanych koncepcji oraz stopnia spełnienia przyjętych założeń.

Teren przeznaczony na ogród terapeutyczny stanowi duże wyzwanie – jest wąski i długi oraz porośnięty dużymi drzewami, co wymusza zastosowanie odpowiednich zabiegów przestrzennych, a także wymaga przemyślanego doboru roślin.

Spośród nadesłanych prac jeden projekt zawierał, zdaniem jury, niezwykle trafne rozwiązania i niemal jednogłośnie przyznano mu najwyższe oceny. Tym samym w kategorii profesjonalista zwyciężył wykonany przez Joannę Guzarę projekt pt. „Cztery pory roku”. Przestrzeń po zagospodarowaniu posłuży jako miejsce przyrodniczej terapii zajęciowej.

W kategorii debiutant jurorzy nagrodzili projekt „Prostokąt zmysłów”, za którego przygotowanie odpowiada Matvii Romaniuk. Wyróżnienia przyznano dwóm projektom: w kategorii profesjonalista ogrodowi terapeutycznemu “Rzepka”, który opracowali Daria Słonina i Mateusz Mikołajów, a w kategorii debiutant – projektowi ogrodu autorstwa Joanny Szymczak.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj