W środę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się konferencja naukowa poświęcona inteligentnemu oświetleniu ulicznemu. Wszystko w ramach współpracy Krakowa i AGH przy pilotażowym projekcie, którego celem jest modernizacja systemu sterowania oświetleniem w mieście.
Cyfryzacja i wdrażanie inteligentnych rozwiązań mają przekształcić państwo urzędów w państwo usługowe, otwarte online na obywatela. Dobrze zrealizowana transformacja to jednak nie tylko ułatwienia dla obywateli, lecz także oszczędności dla obu stron – podkreśla były wiceminister cyfryzacji.
O tym, że miasta potrzebują rozwiązań technologicznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie jest to tylko kwestia wyższego komfortu życia, oszczędności czy ekologii, ale normalności. „Inteligencja” miasta nie jest już wyróżnikiem, zaczyna być standardem.
Najnowsza generacja inteligentnych miast – określona jako 3.0 – oznacza otwarcie się samorządów na aktywną postawę mieszkańców w kreowaniu dalszego rozwoju. Jakie metody, narzędzia, technologie stosują samorządy w celu cyfrowej komunikacji z mieszkańcami?
Z inteligentnych technologii mogą skorzystać nie tylko metropolie, ale też – mimo skromniejszych budżetów – małe polskie miasteczka.