Już wkrótce sztuczna inteligencja oceni stopień zanieczyszczenia powietrza w miastach na podstawie analizy zdjęć – informuje „New Scientist”.
Koncentrując się na sferze fizycznej życia w mieście, związanej z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy – idea smart odnosi się w szczególności do usług świadczonych przez infrastrukturę miasta i do jej elementów obejmujących m.in. drogi, miejsca postojowe, przystanki, terminale oraz urządzenia obsługi ruchu.
Warszawa na pierwszym, Kraków na drugim, Poznań na trzecim miejscu - tak przedstawia się ranking popularności polskich miast w fotograficznym serwisie społecznościowym Instagram. Dalej znalazły się m.in. Wrocław, Toruń, Gdańsk i Zakopane.
Polski rynek rozwiązań wchodzących w skład tzw. inteligentnego domu jest obecnie wyceniany na 100 mln zł. Polacy najbardziej zainteresowani są sterowaniem systemami bezpieczeństwa poprzez urządzenia mobilne oraz rozwiązaniami oszczędzającymi energię i zwiększającymi komfort.
Z programów operacyjnych Unii Europejskiej w latach 2014–2020 na szeroko rozumianą ideę smart city trafi nawet 18 mld euro. Pieniądze trafią m.in. na inwestycje w inteligentne systemy transportowe, nowoczesne oświetlenie czy systemy zarządzania energią.