IGWP odpiera zarzuty Mariusza Gajdy o lobbing na rzecz firm wod-kan

IGWP odpiera zarzuty Mariusza Gajdy o lobbing na rzecz firm wod-kan
Kalina Olejniczak
25.10.2017, o godz. 22:28
czas czytania: około 3 minut
0

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zaprotestowała przeciwko opinii przedstawionej dziś w Sejmie przez wiceministra Mariusza Gajdę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas środowego pierwszego czytania projektu ustawy wiceminister Gajda powiedział między innymi, że nie może zgodzić się na lobby IGWP i bronienie interesów firm wod-kan. Stwierdził także brak zainteresowania Izby kwestią zmian ustawy i powołania regulatora cen.

W opublikowanym na stronie internetowej stanowisku Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie” wyraża stanowczy sprzeciw wobec takich słów.

Prezes IGWP Dorota Jakuta podkreśla w stanowisku, że przez 25 lat działalności organizacja zawsze wypowiadała się w tematach ważnych dla branży. Nie inaczej było w przypadku nowej ustawy Prawo wodne, której zapisy dzięki konsultacjom z Izbą zostały zmienione (chodzi o obniżenie stawek opłat proponowanych przez Ministerstwo Środowiska).

Nie inaczej było w kwestii ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w tym kwestii regulatora cen – czytamy w stanowisku.

Przedstawiciele IGWP zapewniają, że organizacja “deklarowała wolę współpracy z resortem w tym zakresie” i że takie deklaracje padały również ze strony wiceministra Mariusza Gajdy.

Izba miała 5 maja zwrócić się do ministerstwa z oficjalnym zapytaniem, w którym poruszyła kwestię ewentualnego prowadzenia prac nad zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. 17 maja IGWP otrzymało odpowiedź, że takie prace nie są prowadzone.

– Jak wynika z wypowiedzi pana ministra w dniu 25 października, prace jednak nad nowelizacją ustawy trwały, co należy podkreślić, bez konsultacji z Izbą – zaznaczono w stanowisku.

Wiceminister Gajda nie zgadza się na propozycje IGWP w sprawie uzzw

Podobna sytuacja nastąpiła w październiku tego roku.

– Dnia 2 października 2017 r. do biura Izby wpłynęło pismo ministra infrastruktury i budownictwa z prośbą o konsultacje, w terminie 7 dni, projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (pismo w załączeniu) – informuje IGWP.

Członkowie Izby zapewniają, że ze względu na wagę dokumentu organizacja pochyliła się nad nim “z ogromną troską i zaangażowaniem”, terminowo dostarczając swoje uwagi.

– Niestety, głos branży nie został wysłuchany. Procedowany w Sejmie w dniu 25 października 2017 r. projekt nowelizacji ustawy, referowany przez ministra Mariusza Gajdę, nie jest projektem przekazanym do konsultacji społecznych. Był skierowany do Rady Ministrów przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa bez konsultacji i niezbędnych uzgodnień, a w ciągu jednego dnia po przekazaniu RM, przyjęty przez Radę – czytamy w oświadczeniu.

IGWP nie zważając na to przekazała swoje postulaty posłom. Zostało to podczas środowego posiedzenia Sejmu nazwane przez ministra Mariusza Gajdę lobbowaniem i podane jako uzasadnienie do nieprowadzenia rozmów z Izbą.

– Stanowisko to jest o tyle zaskakujące, że rolą i celem dla jakich powoływane są izby gospodarcze jest reprezentowanie danej branży przed organami władzy publicznej podkreśla Dorota Jakuta.

Prezes IGWP dodaje, że organizacja zrzesza 480 przedsiębiorstw małych, średnich i dużych, także gmin dostarczających wodę i odbierających ścieki oraz że dzięki ich wysiłkowi i zaangażowaniu, a także inwestycjom, polska woda jest zdrowa, a nasz kraj nie jest uznawany za truciciela Bałtyku.

W związku z powyższym Izba oczekuje, iż przekazane przez  nią uwagi merytoryczne zostaną rozpatrzone, a głos Izby w dyskursie publicznym będzie uwzględniony.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024