Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie stawia na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego. Przedstawiciele zarządu MPK oraz firmy Solaris podpisali umowę na dostawę autobusów elektrycznych. W wyniku wygranego przetargu polski producent dostarczy do stolicy Małopolski 4 bezemisyjne Solarisy Urbino electric.

O zamówienie warte ponad 7,5 mln złotych ubiegało się kilku producentów. Podpoznańska firma z Bolechowa najpóźniej do początku lipca przyszłego roku dostarczy do Krakowa cztery Solarisy Urbino 8,9 LE electric.

Te przyjazne środowisku i bardzo ciche pojazdy zostaną wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh.  Będzie można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby: z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub za pośrednictwem pantografu. Specjalna stacja ładowania wykorzystująca zasilanie z trakcji tramwajowej będzie zainstalowana przy ulicy Pawiej.

Cztery autobusy elektryczne w barwach krakowskiego MPK wyjadą na linię w lipcu przyszłego roku i będą kursować do ścisłego centrum miasta.

Decyzja o zakupie autobusów elektrycznych wynika z troski o środowisko i czyste powietrze. Zależy nam także na jak najwyższym komforcie pasażerów korzystających z krakowskiej komunikacji miejskiej – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes MPK w Krakowie.

Inwestycje w niskoemisyjny tabor transportu publicznego wydają się nieodwracalnym trendem we współczesnych metropoliach. Myślę, że szczególnie w Krakowie pasażerowie MPK docenią to, że dostarczone autobusy elektryczne są całkowicie bezemisyjne i bardzo ciche. W nadchodzących latach staną się one coraz bardziej popularnym środkiem transportu, szczególnie w ścisłych centrach miast – powiedział obecny przy podpisaniu umowy Wiesław Cieśla, pełnomocnik prezesa Zarządu firmy Solaris.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj