1 / 91

W większości miast trwają przygotowania do Świąt. Przystrojone miasta prezentują się wręcz bajecznie. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się też jarmarki bożonarodzeniowe. Które są najciekawsze? Zobacz zdjęcia m.in. z Poznania, Gdańska i Łodzi i oddaj swój głos.

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego zostało przygotowane zestawienie polskich miast, które nadesłały zdjęcia jarmarków bożonarodzeniowych. Który jest najpiękniejszy? Głosujemy!

[poll id=”48″]

Głosowanie trwa do 23 grudnia, do godz. 10.00. Zwycięzca otrzyma prenumeratę miesięcznika „Przegląd Komunalny” dla urzędu miasta/gminy.

Białystok w świątecznej odsłonie

Świąteczny jarmark przed ratuszem w Białymstoku rozpoczął się 1 grudnia i potrwa do 22 grudnia. Rynek Kościuszki wypełniły drewniane stoiska pośród których rozbłysły miejskie choinki wraz z świątecznymi dekoracjami.

Celem jarmarku jest m.in. promowanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów Polski.

– Co roku jarmark przywołuje smaki i zapachy Świąt Bożego Narodzenia. Wprowadza do naszego miasta niepowtarzalną atmosferę. Tego samego dnia, w którym wystartował jarmark, przyjechał do nas Mikołaj z Laponii. Warto w grudniu wybrać się na Rynek Kościuszki – zachęca prezydent Tadeusz Truskolaski.

W jarmarku biorą udział wystawcy nie tylko z Polski, ale także z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Oferują oni setki regionalnych produktów. Są to nie tylko delikatesy i upominki, ale również świąteczne dekoracje i ozdoby choinkowe. Rękodzielnicy pokazują ceramikę, szkło, ikony, wyroby z drewna i wikliny, biżuterię i wiele innych. Aromatem i wyglądem przyciągają mieszkańców przysmaki – tradycyjne wędliny, pieczywo, sery, zioła, bakalie, herbaty, ciasta, grzane wino. Partnerem wydarzenia jest Miasto Białystok.

Dużą atrakcję są też występy artystyczne i warsztaty rękodzielnicze. Oprócz oferty wystawców na jarmarku można obejrzeć m.in. grę na cymbałach białoruskich, udu, bębnach czy fletach. Świąteczne atrakcje i niepowtarzalna atmosfera przyciągają tłumy białostoczan, zwłaszcza najmłodszych. Przy specjalnej świątecznej ramce, bramie z gwiazdą i saniami z reniferami można sobie zrobić zdjęcia a niewątpliwie największą atrakcję jest karuzela wenecka.

– Chcemy, aby w ten przedświąteczny czas nasze miasto wyglądało pięknie i tworzyło niezwykły nastrój. Zapraszam mieszkańców Białegostoku do spacerów wśród świateł i odwiedzania jarmarku, a najmłodszych na karuzelę – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Białostoczanie będą mogli kupować świąteczne upominki i regionalne przysmaki aż do 22 grudnia.

Coroczna tradycja w Dziwnowie

Świąteczne specjały, fabryka świątecznych pierników, warsztaty ozdób świątecznych  – wszystko to czeka na mieszkańców Dziwnowa podczas jarmarku bożonarodzeniowego.

Wydarzenie to jest już tradycją i na stałe zagościło w kalendarzu imprez zimowych. Brokatowe bombki, łańcuchy, gwiazdy i migoczące światełka przepięknie ozdobią stoiska, a każdy mieszkaniec może spróbować przygotowanych na jarmarku świątecznych specjałów i poczuć magię świąt. Warto posłuchać dźwięków świątecznych melodii, rozkoszując się przysmakami lokalnych mistrzów kuchni.

Z kolei wśród wielu kolorowych kramów można poszukać oryginalnych drobiazgów na prezent. Podczas tegorocznego jarmarku odbędzie się też Rodzinny Bieg Mikołajkowy, animacje dla dzieci oraz występy artystyczne. Dla dzieci przygotowano tzw. otwartą zagrodą świętego Mikołaja, w której czekają same niespodzianki.

Gdańsk: bożonarodzeniowa scenografia

Wyjątkową atmosferę gdańskiego jarmarku bożonarodzeniowego tworzy oryginalna, budująca świąteczny klimat scenografia.

Są tu uliczki wytyczone tylko na ten szczególny czas: Czekoladowa, Cynamonowa, Anielska czy Wigilijna. Jest Łoś Lucek, który nuci, mruczy i przemawia ludzkim głosem. Wysoko z Anielskiego Młyna spoglądają na nas Trzej Królowie, anioły i święci. Pojawiają się elfy, Królowa Śniegu ze swoją świtą i rozśpiewani kolędnicy. Można zakręcić się na przepięknej, bajkowej karuzeli albo znaleźć chwilę wytchnienia przy kapliczce ze Świętą Rodziną. Swój pełen blasku zakątek pod jemiołą mają też zakochani.

Po raz pierwszy nad jarmarkiem góruje pięciometrowej wysokości brama w kształcie adwentowego świecznika. Jej szczyt jest jednocześnie punktem widokowym. Brama skrywa też w sobie świąteczną niespodziankę – zdobi ją największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Codzienne odsłanianie kolejnego okienka stanie się nową tradycją jarmarku.

Sercem jarmarku jest Plac Dobrych Życzeń. Wokół niego rozstawione są świątecznie udekorowane, rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków z różnych stron świata. Jest w czym wybierać: alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, grecka bugatsa, krymskie czebureki, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy, polskie pierogi i tradycyjne wafle gdańskie.

Zmarzniętych rozgrzewają gorące czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, cydr z dodatkiem rumu i oczywiście aromatyczny korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach.

Jarmark bożonarodzeniowy to też idealne miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Zachwycają ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki i bawełniane przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenili oryginalną biżuterię i ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe: męskie muszki (z odzyskanego drewna) czy wełniane dzianiny i czapki wykonane z odzyskanych do ponownego szycia materiałów.

Na ulicy Mariackiej w jednym z okien pojawiła się szopka bożonarodzeniowa, pełna bursztynowych rzeźb i ozdób. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, który posiada unikatowy carillon mobilny, w tym czasie rozbrzmiewający w świątecznym repertuarze.
Głównym bohaterem Jarmarku jest oczywiście, zasiadający na swoim tronie i częstujący dzieci słodyczami św. Mikołaj. Pamiątką tak niezwykłego spotkania jest pocztówka z dedykacją.

Najmłodsi mogą też uczestniczyć w kreatywnych warsztatach, podczas których tworzą świąteczne ozdoby, aniołki i stroiki. Dzięki magicznym saniom Mikołaja można także odbyć wirtualną podróż nawet w kosmos. Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania Bazyliki Świętego Mikołaja. Jarmark otwarty jest od 23 listopada do 1 stycznia.

Bajkowy klimat w Łodzi

Łódzki jarmark bożonarodzeniowy 2019 wystartował tradycyjnie na ul. Piotrkowskiej od 1 grudnia. Domki handlowe, stoiska gastronomiczne, anielski młyn, domek św. Mikołaja, wieża z karuzelą i inne atrakcje znikną dopiero 23 grudnia. Dzięki szesnastometrowej wieży zobaczyć będzie można jarmark w pełnej okazałości. Pojawią się również atrakcje dla młodszych dzieci oraz idealne do świątecznych zdjęć, iluminowane dekoracje, nawiązujące do scenerii zimowego lasu.

W każdy weekend na najmłodszych czekać będzie św. Mikołaj i skrzaty oraz inne bajkowe postaci. Weekendowe wizyty na jarmarku oprawione będą muzyką na żywo –tradycyjnymi kolędami śpiewanymi przez chór i świątecznymi hitami – nowoczesne aranżacje przeplatać się będą z folklorem i tradycją.  Zaplanowano także dzień sztuk ulicznych – wystąpią na nim grajkowie uliczni, magik z pokazem scenicznym i iluzją oraz klown, a na zakończenie zobaczyć będzie można wielki pokaz tańca z ogniem. Wyjątkowym wydarzeniem będzie pokaz rzeźbienia w lodzie i pojawienie się zamarzniętych baśniowych postaci.

Dodatkowo w wybrane dni dzieci będą mogły spotkać uwielbiane postacie, m.in. bałwana Olafa czy Elsę, którzy wezmą udział w animacjach oraz muzycznymi, bajkowymi przebojami wzbogacą pokaz rzeźbienia w lodzie. Podczas całego jarmarku rozdawane będą łódzkie kartki świąteczne, zachęcające do wysyłania życzeń świątecznych tradycyjną metodą, zaś na domku św. Mikołaja umieszczona będzie skrzynka na listy. Listy do św. Mikołaja można pisać zarówno podczas warsztatów lub samodzielnie, a w każdy weekend najpiękniejsze z nich będą odczytywane i nagradzane.

Jarmark adwentowy w Miasteczku Śląskim

Adwent mieszkańcy Miasteczka Śląskiego powitali świątecznym Jarmarkiem, który odbył się 1 grudnia w Parku Rubina. Kolorowe światełka, świąteczne ozdoby, rękodzieło to tylko kilka z wielu atrakcji tego dnia. Odwiedzający mogli rozgrzać się świątecznym grzańcem lub gorącą czekoladą, zjeść ciepłego oscypka z żurawiną, zupę dyniową albo osłodzić sobie nieco chwile pysznym domowym ciastem.

Na dzieci czekały sanie Świętego Mikołaja oraz kolorowa karuzela, którą specjalnie na ten dzień ufundowała Huta Cynku „Miasteczko Śląskie. Cały wieczór umilały występy miejscowych zespołów. Mimo iż grudzień powitał mieszkańców lekkim mrozem, atmosfera na jarmarku była ciepła i wesoła a zabawa jak najbardziej udana.

 Wyjątkowa atmosfera w Mysłowicach

Mysłowicki jarmark to doskonała okazja do sprzedaży świątecznych ozdób, akcesoriów, smakołyków, a także wyjątkowych prezentów, które znajdą się niebawem pod choinką. Miejski Rynek zamienia się wtedy w wyjątkowy zakątek, który gości setki mysłowiczan chcących poczuć bożonarodzeniową atmosferę i przygotować się do tych wyjątkowych dni.

Każdy wystawca – przedsiębiorca, stowarzyszenie, szkoła ma okazję nie tylko sprzedać swoje produkty, ale także pozyskać nowe grono potencjalnych klientów. Jarmark to przede wszystkim miejsce, gdzie można zakupić ozdoby świąteczne. Każdy z nas, w ten niezwykły czas jakim są święta Bożego Narodzenia, pragnie aby jego dom, czy mieszkanie zamieniło się w bajkowe miejsce, pełne świątecznych dekoracji z kolorową choinką.

Na jarmarku nie zabraknie bombek, lampek, stroików, łańcuchów oraz ozdób choinkowych z drewna i filcu. Ponadto można wybierać m.in. biżuterię, mydełka, olejki i masła do ciała, figurki szklane i ceramiczne, wyroby szydełkowe, galanterię, świece, foto kubki i kalendarze oraz pamiątki mysłowickie. Organizatorzy pomyśleli również o smakołykach, nie zabraknie bakalii, wędlin wędzonych podczas jarmarku w tradycyjnym wędzarniku opalanym drewnem owocowym, serów, miodów, chałwy itp. Na samym jarmarku można również posilić się oscypkiem z grilla, czy chlebem ze smalcem, popijając gorącą herbatą lub grzanym winem.

Czytaj więcej

Skomentuj