Dzieci, młodzież i studenci zameldowani w Jastrzębiu-Zdroju pojadą miejskimi autobusami za darmo. Tak zadecydowali jastrzębscy radni.

– Cieszę się, że od 1 września młodzi jastrzębianie będą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej – podkreśla Anna Hetman, prezydent miasta. Darmowe przejazdy dla uczniów to jej autorski projekt, który został przedłożony radnym.

To jednak, jak podkreśla prezydent Jastrzębia-Zdroju, dopiero pierwszy etap komunikacyjnej rewolucji. Cały czas w mieście trwają bowiem prace nad wprowadzeniem darmowych przejazdów dla wszystkich mieszkańców.

Kto pojedzie za darmo?

Do bezpłatnych przejazdów od 1 września będzie upoważniać posiadanie „Karty Jastrzębianina”, czyli e-biletu z taryfą 0 zł. Będzie ona wydawana dzieciom do 7. roku życia, uczniom i studentom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.

W przypadku dzieci młodszych wystarczy oświadczenie rodziców, którzy potwierdzą, że maluch mieszka w Jastrzębiu-Zdroju.

Ważność karty będzie przedłużana co roku po okazaniu ważnej legitymacji. Uczniowie powinni to zrobić do końca września po rozpoczęciu nauki w kolejnej klasie, natomiast studenci – do końca października lub do końca marca wraz z rozpoczęciem nowego semestru.

Zobacz przykłady innych miast, w których wprowadzono darmową komunikację miejską:

Za darmo, ale z mandatami

Wprowadzenie darmowej komunikacji nie oznacza, że w mieście skończą się kontrole biletów. Pasażer korzystający z karty upoważniającej do bezpłatnych przejazdów zobowiązany jest zarejestrować swój przejazd zbliżając e-bilet do kasownika po wejściu do autobusu. Brak rejestracji traktowany będzie jako jazda bez ważnego biletu. Mandat w takim wypadku wynosi 120 zł.

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie na wszystkich liniach wyłącznie w granicach miasta.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj