W parku na Ursynowie trwają intensywne prace. Na szczycie popularnej „Górki Kazurki”, po zachodniej stronie, powstaje punkt widokowy. Wkrótce będzie można stamtąd podziwiać panoramę całego parku. Wykonawca kończy też budowę kładek w pobliżu wzgórza.
Równocześnie trwa budowa dwóch placów zabaw – w strefie nasłonecznionej i zacienionej. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowej altany i dużej polany położonej przy stoku górki. Będzie też można poćwiczyć na istniejących urządzeniach cross fit lub skorzystać z budowanych właśnie ścieżek rowerowych.
W parku można już zobaczyć kształt placu głównego, który będzie wygodnym miejscem do odpoczynku. Przy alejkach z warstwy mineralnej i założonych niedawno trawnikach pojawiły się nowe ławki.
W Warszawie powstanie nowy park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK
Nowa zieleń i ścieżki dydaktyczne
W parku posadzono już wszystkie z 300 planowanych drzew. Wykonawca przygotował także teren pod rabaty z bylinami i krzewami – wkrótce zostaną wykonane nasadzenia. W ramach inwestycji posadzonych zostanie łącznie 5 tys. mkw. krzewów, np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate. Rabaty bylinowe pojawią się natomiast na terenie zaplanowanych ogrodów deszczowych.
Na zmodernizowanym terenie pojawią się dwie ścieżki dydaktyczne: historyczna, poświęcona legendarnej formacji Cichociemnych oraz przyrodnicza.
Zmiany konsultowane z mieszkańcami
Teren parku zajmuje powierzchnię ponad 17 ha. Planowaną przebudowę poprzedziły konsultacje społeczne w 2018 r. Opracowane wówczas wnioski znalazły się w wytycznych do konkursu architektonicznego, który rozstrzygnięto w 2019 r. Zwycięzcą została eM4 Pracownia Architektury Brataniec. W przetargu na prace budowlane w parku najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma AG-Complex. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2022 r.
Zadanie inwestycyjne pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na terenie Parku Cichociemnych realizowane jest w ramach projektu nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Komentarze (0)