PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Już niedługo kolejny Finał Akcji Sprzątanie Świata

Już niedługo kolejny Finał Akcji Sprzątanie Świata
R.G.
04.08.2022, o godz. 13:50
czas czytania: około 2 minut
0

Zbliża się 29. Finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. Do tej pory, w kolejnych edycjach akcji, uczestniczyło ogółem 20 milionów Polaków. Idea polega na sprzątaniu najbliższej okolicy z zalegających tam śmieci. Każdy może wziąć udział w tego rodzaju działaniach i zrobić coś konkretnego dla Naszej Planety, a w efekcie też i dla siebie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Trwają przygotowania do 29. Finału ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. W tym roku, od 16 do 18 września, wolontariusze wyruszą sprzątać Polskę pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

Pod patronatem Ambasady Australii 

Przy okazji warto dodać, że w roku 2022 Polska i Australia (w której akcja została zapoczątkowana), obchodzą 50-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych. To, jak zauważają polscy organizatorzy Sprzątania Świata, doskonała okazja do tego by 16 września, wspólnie z przedstawicielami Ambasady  Australii (która jest Honorowym Patronem Akcji w Polsce), oficjalnie zaprezentować tegoroczny „Manifest nieśmiecenia”.

Po wysłuchaniu treści manifestu uczestnicy akcji, wraz z przedstawicielami Ambasady, udadzą się nad warszawskie brzegi Wisły po to by oczyścić je ze znajdujących się tam śmieci.

Jezioro Durowskie i Park Henrykowski

W sobotę, 17 września br., uczestnicy Akcji Sprzątanie Świata, wraz z nurkami i reprezentantami Magazynu Perfect Diver oraz Urzędu Miasta i Gminy Wągrowiec, zejdą pod wodę by oczyścić ze śmieci Jezioro Durowskie.

A w niedzielę 18 września, w ostatnim dniu 29. Finału Akcji Sprzątanie Świata, jego uczestnicy, wraz z mieszkańcami i wrocławską spółką Ekosystem, sprzątać będą Park Henrykowski we Wrocławiu. Cel to przywrócenie tego pięknego zakątka naturze i mieszkańcom Wrocławia dla wypoczynku i spacerów.

Spółka Ekosystem jest też Partnerem Merytorycznym tegorocznej edycji informatora – przewodnika po poprawnym procesie organizacji własnej akcji sprzątania, a także materiałów edukacyjnych pomocnych nauczycielom do prowadzenia lokalnych Akcji Sprzątania Świata

Australijskie korzenie akcji

Akcja Sprzątanie Świata, pod oryginalna nazwą: Akcja Clean up the World, swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 r., jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

W tym samym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie Świata – Polska.

20 mln uczestników w Polsce

Od 1994 r. w Akcji Sprzątanie Świata – Polska udział wzięło łącznie ponad 20 mln osób. Na świecie rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 mln wolontariuszy.

Tradycyjnie już, akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Plakat dla tegorocznej edycji Akcji, podobnie jak w latach poprzednich, zaprojektował znany polski artysta grafik – Andrzej Pągowski. Chętni do udziału w ASŚ niezbędne informacje znajdą na internetowej stronie: www.naszaziemia.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024