31 grudnia 2020 r. w Polsce zarejestrowanych było 457 tys. 443 prosumentów, podzas gdy na koniec grudnia 2015 r. liczba ta wynosiła 4 tys. 50. W ciągu pięciu lat wzrost wyniósł więc ponad 11 tys. proc.! Co więcej, nowa Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada, że w 2030 r. w kraju będzie działać milion prosumentów.
Resort klimatu wielokrotnie podkreślał, że impulsem do rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce był program promocji fotowoltaiki “Mój prąd”, który wystartował w połowie 2019 r. Zakładał on dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej w maksymalnej kwocie 5 tys. zł.
W grudniu 2020 r. NFOŚiGW zamknął przyjmowanie wniosków w ramach programu. W ciągu dwóch edycji złożono ok. 220 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji PV. Wykorzystany został również cały, powiększony budżet programu w wysokości 1,1 mld zł.
Przedstawiciele resortu zapowiadali, że w 2021 r. ma ruszyć trzecia edycja programu, jednak na razie nie jest znany jej budżet. Ministerstwo wskazywało, że nowe rozdanie ma różnić się od poprzednich – promowana ma być większa konsumpcja wyprodukowanej przez prosumentów energii w ich własnych domach. Chodzi tu m.in. o ładowarki do samochodów elektrycznych, inwestycje w magazyny energii czy systemy zarządzania energią.
Niedawno wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski informował w mediach, że trzecia edycja programu może ruszyć w drugim półroczu br. i może zostać zastosowany progresywny model finansowania. Oznacza on, że decydując się na sam panel PV otrzymalibyśmy mniejsze dofinansowanie niż jeśli połączylibyśmy to np. z ładowarką do samochodu. Szef resortu klimatu Michał Kurtyka informował ponadto, że w “Moim prądzie” miałyby być wykorzystane również środki unijne.
Dofinansowanie do panelu fotowoltaicznego można uzyskać również w ramach programu antysmogowego “Czyste powietrze”, decydując się na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.
MKiŚ w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało ponadto, że rząd przygotowuje propozycje znacznego poszerzania modelu prosumenckiego. Jednym z analizowanych rozwiązań jest kwestia dotycząca budynków wielolokalowych.
Analizowana jest również modyfikacja dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów. Obecnie prosument, w zależności od mocy mikroinstalacji, może odebrać energię oddaną do sieci w stosunku 1 do 0,7 lub 1 do 0,8. Tymczasem prywatny operator Columbus Energy zamierza proponować swoim klientom rozliczenie w stosunku 1 do 1, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Komentarze (0)