Systematycznie poprawia się jakość powietrza w Kaliszu. Miasta nie ma już wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Opracowane przez WHO statystyki dotyczą ponad 4 tys. miast na świecie. Ujawniają one dane o rocznym średnim poziomie pyłu zawieszonego. Do niedawna wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast należał Kalisz. Ale przez ostatni rok wiele się w mieście zmieniło. Dlatego miasta na tej niechlubnej liście już nie ma.

Coraz mniej palenisk…  

Korzystnie na poprawę jakości powietrza w Kaliszu wpływa zmiana pieców opalanych paliwem stałym na ekologiczne, czyli: kotły gazowe lub olejowe, piece zasilane prądem elektrycznym, pompy ciepła lub przyłączenie się do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Miasto pomaga mieszkańcom w wymianie system ogrzewania, przeznaczając coraz więcej pieniędzy na likwidację palenisk. Teraz za zmianę systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne można otrzymać 5 tys. złotych dofinansowania. W 2016 r. wpłynęły 74 wnioski, całkowity koszt dopłat wyniósł ok. 220 tys. zł. W 2017 r. wpłynęło 220 wniosków, a całkowity koszt dopłat to ok. 1 mln zł. W ciągu ubiegłego roku zostało zamontowanych 206 ekologicznych kotłów i 2 pompy ciepła. Zamontowano też blisko 400 grzejników. Do połowy czerwca tego roku wpłynęły 73 wnioski, dokonano demontażu blisko 95 pieców.

…coraz więcej rowerów  

Kalisz coraz więcej inwestuje w ekologiczny transport miejski. W ostatnim roku niemal w połowie zmienił się tabor miejskiego przewoźnika. W czerwcu 2017 roku Kaliskie Linie Autobusowe kupiły 10 nowoczesnych, ekologicznych autobusów, spełniających normę Euro VI. W listopadzie 2017 r. na ulice wyjechało 9 kolejnych autobusów zakupionych przez Miasto w ramach projektów unijnych, w tym 5 z napędem hybrydowym. W lipcu tabor wzbogacił się jeszcze o 11 hybryd „Lion’s City”.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstaje stacja przesiadkowa, na której będzie można pozostawić auto i przesiąść się na rower.

Na poprawę jakości powietrza wpływa też Kaliski Rower Miejski. Na terenie miasta zainstalowanych jest 30 stacji rowerowych, wyposażonych w 283 rowery.

Źródło: kalisz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

 1. Tak tak! bajki niesamowite opowiadacie, na tym portalu
  Od połowy sierpnia na osiedlu rypinek już kilka minut po zmierzchu czuć taki smród palonych śmieci, że trzeba okna zamykać !!! A przypominam, że mamy LATO. Zastanawiam się co będzie zimą ?
  Co do meritum bardziej obrotni załatwili sobie dotacje i darmową wymianę pieca, a biedota umysłowa dalej pali śmieci po , bo robili tak od zawsze. Został ten patologiczny proceder tak głęboko zakorzeniony w ich mentalności, bo robił tak ich ojciec robił tak ich stry,j dziadek pradziadek i wydaje im się to oczywiste i normalne .
  Tylko nieuchronność kary może ich tego oduczyć!!!
  Czekam aż policja lub straż miejska dostanie drony z analizatorami i zacznie wyłapywać trucicieli.
  Zresztą na wsiach w otoczeniu Kalisza jest jeszcze gorzej, tam się pali śmieciami przez 12 miesięcy w roku często kominy dymią po niedzielnej mszy w południe przy 30° upale.

Skomentuj