Katastrofa ekologiczna w Odrze. Wiceminister infrastruktury i prezes Wód Polskich w Oławie

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Wiceminister infrastruktury i prezes Wód Polskich w Oławie
PU/PAP
11.08.2022, o godz. 11:15
czas czytania: około 3 minut
0

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz prezes Wód Polskich Przemyslaw Daca udają się w czwartek do Oławy, aby na miejscu przyjrzeć się katastrofie ekologicznej w Odrze na górnym jej odcinku. Na godzinę 15 zaplanowany jest briefing prasowy z udziałem obu urzędników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Katastrofa ekologiczna, której rezultatem jest masowe śnięcie ryb w Odrze, jest przedmiotem badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Najnowszy komunikat

W czwartek (11 sierpnia) WIOŚ we Wrocławiu poinformował, że w żadnej z próbek pobranych z Odry w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu.

“We wszystkich badanych próbkach zaczynając od dnia 28 lipca br. mikroskopowa analiza biologiczna wykazała występowanie typowych organizmów dla rzeki Odry” – podaje WIOŚ.

Wcześniej WIOŚ informował, że chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28 lipca wykazała z ponad 80 proc. prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych.

“W dwóch punktach: śluza Lipki oraz w Oławie, stwierdzono z ponad 80 proc. prawdopodobieństwem występowanie mezytylenu (1,3,5,- trimetylobenzen), substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne. Nie stwierdzono mezytylenu w punkcie w m. Łany, najdalej położonym na kierunku przepływu Odry” – wskazuje WIOŚ.

Wysoki poziom tlenu

Według inspektorów zanieczyszczenie wody oraz śnięte ryby w Odrze występowały od jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry, przed granicą województwa dolnośląskiego.

“Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w Oławie. Obecność martwych ryb zgłoszono również na dalszych odcinkach Odry – np. Gajkowie, Kamieńcu Wrocławskim” – podaje WIOŚ.

Pierwsze badania wykazały wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu latem. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen. W kolejnych dniach, po opadach deszczu, nastąpił spadek nasycenia tlenem wód Odry w badanych punktach.

Przestępstwo przeciwko środowisku

“Niezależnie od dotychczasowych ustaleń, stan fizyko-chemiczny wody w Odrze monitorowany jest w trybie ciągłym, na bieżąco, codziennie” – informuje WIOŚ.

WIOŚ we Wrocławiu złożył w sprawie masowego śnięcia ryb zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku poprzez zanieczyszczenie wód powierzchniowych, co spowodowało obniżenie jakości wody oraz zniszczenie w świecie zwierzęcym.

Drony patrolują Odrę

– Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków. Na tę chwilę nasze badania nie potwierdzają, że w rzece Odrze jest jakaś toksyczna substancja. Natomiast trwają badania wcześniejszych próbek – informuje Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W pięciu województwach o aktualnych wynikach badań powiadomieni zostali wojewodowie, inspektoraty weterynaryjne i sanepid.

– Współpracujemy z Wodami Polskimi nad ustaleniem miejsc ewentualnego zrzutu i przyczyny śnięcia ryb – zaznacza Karczyński.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024