Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Katowice. Dolina Trzech Stawów zmienia się na wiosnę i przyciąga swą ofertą mieszkańców

Katowice. Dolina Trzech Stawów zmienia się na wiosnę i przyciąga swą ofertą mieszkańców
jw
30.03.2024, o godz. 9:35
czas czytania: około 4 minut
0

Mieszkańcy już korzystają z kręgu tanecznego i alejki wzdłuż wschodniego brzegu stawu Kajakowego w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Zakład Zieleni Miejskiej odebrał inwestycję od wykonawcy prac budowlanych, któremu do przeprowadzenia pozostały ostatnie prace porządkowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Dolina Trzech Stawów jest miejscem, w którym chętnie odpoczywają mieszkańcy Katowic, korzystając z wielu atrakcji, m.in. z rolkostrady czy infrastruktury dla rowerzystów. Mamy tu też ścieżki edukacyjne, place zabaw – w tym wodny, a także przystań kajakową i miejsca dla wędkarzy. Czas można spędzać aktywnie i rodzinnie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Realizowana w ostatnim czasie w Dolinie przebudowa kręgu tanecznego została już praktycznie zakończona, natomiast przy stawie Łąka trwa realizacja jednego z zadań z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego – budowa pumptracka. Do 8 kwietnia trwa nabór wniosków do kolejnej edycji BO. Wszystkich mieszkańców naszego miasta zachęcam do składania wniosków zarówno do BO jak i Zielonego Budżetu – dodaje prezydent.
Modernizacja kręgu tanecznego zrealizowana została w ramach projektu polegającego na przebudowie i budowie w Katowicach pięciu przestrzeni parkowych. Nowe i odnawiane miejsca do spędzania czasu na łonie natury znajdą się również w Wełnowcu, dolinie rzeki Ślepiotki, u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda oraz przy ul. Wantuły. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł.

Krąg, widownia i aleja

Teren, na którym znajduje się krąg taneczny ma ponad 17 tys. m2, a sama scena ok. 60 m.kw. Koszt prac to 4,3 mln zł. W ostatnich tygodniach wykonawca realizował ostatnie prace: kładziona była warstwa wierzchnia kręgu oraz montowano elementy małej architektury, czyli m.in. stoły, ławki, hamaki, a także balustrady. Ponadto wykonane zostały nowe schody prowadzące do kręgu od strony ul. Trzech Stawów i zakończono prace nad trawnikami. Remont obejmował również przebudowę sceny oraz północnej części widowni. Południowa część została rozebrana.

W ramach inwestycji wykonano też remont 700 m alejki prowadzącej do kręgu z kierunku przystani kajakowej. Alejka zyskała nową podbudowę i oświetlenie, zamontowano 13 ławek, 6 leżaków oraz 2 stoliki piknikowe.

Nowe miejsca w Dolinie Trzech Stawów

– Oprócz kręgu tanecznego Zakład Zieleni Miejskiej wykonał ostatnio kilka innych inwestycji w Dolinie Trzech Stawów. To m.in. ścianka tenisowa zlokalizowana pomiędzy stawami Łąka i Kajakowym. Już niedługo odwiedzający Dolinę będą mieć do dyspozycji również pumptrack. Zostanie on udostępniony jeszcze tej wiosny. Obiekt będzie się składał z dwóch torów dostosowanych do różnego poziomu umiejętności użytkowników – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej.

Budowa pumptracka to realizacja zadania z Budżetu Obywatelskiego Katowic, które w głosowaniu w ramach IX edycji BO uzyskało 8 078 głosów. Młodsze dzieci będą mogły skorzystać z toru mini pumptrack, którego długość wyniesie 32 m, a szerokość 1,5 m. Natomiast drugi, większy tor będzie przeznaczony dla użytkowników bardziej zaawansowanych – jego kształt będzie nieregularny i pojawią się na nim przeszkody. Długość tego toru będzie wynosić 243 m, a szerokość 1,7 m. Prace, które należało przeprowadzić, obejmowały m.in. ukształtowanie terenu pod bieżnię rowerową a także wyrównanie i utwardzenie gruntu. Wykonawcy pozostało jeszcze dokończenie profilowania terenu pod tor dla dzieci, ułożenie nawierzchni obu torów oraz montaż ławek, koszy i stojaków rowerowych. Koszt budowy to nieco ponad 700 tys. zł, a budowa zakończy się do końca kwietnia.

Pod koniec zeszłego roku do użytku została oddana ścianka tenisowa, która również jest projektem finansowanym z Budżetu Obywatelskiego. Ścianka mierzy 8 m szerokości i 3 m wysokości. Zamontowano na niej również piłkochwyt, który ma 1 m wysokości. Oprócz montażu samej ścianki wyremontowany został przylegający do niej kort – pojawiła się na nim nowa nawierzchnia odporna na odkształcanie w wysokiej temperaturze. Koszt tej inwestycji to prawie 200 tys. zł.

Zgłoś swój pomysł

Do 8 kwietnia Katowice przyjmują wnioski mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego (BO) i Zielonego Budżetu (ZB). Łącznie do podziału jest ponad 22,6 mln zł. Liczne realizacje z poprzednich edycji BO i ZB pokazują, że warto się zaangażować. Tylko w ramach BO mieszkańcy wybrali do wykonania ponad 1,2 tys. zadań o łącznej wartości prawie 175 mln zł. Więcej informacji o zasadach BO i ZB, formularze zgłoszeniowe oraz pomocne materiały można znaleźć m.in. na stronie internetowej: bo.katowice.eu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024