Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Katowice szykują wyższą opłatę śmieciową. Nadal będzie taniej niż w Łodzi czy Poznaniu

Katowice szykują wyższą opłatę śmieciową. Nadal będzie taniej niż w Łodzi czy Poznaniu
szp
22.04.2021, o godz. 9:37
czas czytania: około 2 minut
0

Wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności – to główne czynniki wpływające na możliwe podwyższenie kwoty za odbiór odpadów w Katowicach – stwierdza tamtejszy urząd. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję w sprawie dofinansowania systemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów w Katowicach utrzymywane były na stałym poziomie. – Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Miasto ogłosiło przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator.

– Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej stawki. Teraz to radni podejmą decyzję, czy będzie zgoda na kwotę oczekiwaną przez spółkę. Niestety innego wyjścia nie ma, a mieszkańców czeka zmiana miesięcznej stawki za odbiór odpadów – zapowiedział wiceprezydent Bogumił Sobula.

Ustalenie nowych stawek ma zostać poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami, bo jak stwierdził, miasto chcemy, „aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal działał tak dobrze, jak do tej pory”.

Urząd tłumaczy, że zmiany stawki wynikają z bieżących kosztów ponoszonych przez MPGK, czyli wzrost płacy minimalnej (o 24,4 proc. w porównaniu z rokiem 2019), podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych wynikających z rozporządzeń UE. Przez dwa ostatnie lata poziom segregacji odpadów w Katowicach wzrósł i obecnie wynosi ok. 40 proc.

„W 2025 r. UE wymaga już 55% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na infrastrukturę” – tłumaczy urząd.

Do powodów dodaje także wzrost stawek opłaty marszałkowskiej oraz zmiany prawne generujące dodatkowe koszty, czyli regulacje bezpieczeństwa przeciwpożarowego, monitoringu wizyjego, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie.

Obecnie MPGK Katowice ma ich 12, a w ciągu najbliższych dwóch lat kupi co najmniej 15 kolejnych. Do końca 2022 r. mają one stanowić 10 proc. floty spółki, a do 2025 – 30 proc. Tymczasem, jak zauważa urząd, koszt jednej śmieciarki gazowej jest o 25% wyższy od standardowej.

„Warto pamiętać, że Katowice zapewniają swoim mieszkańcom odbiór odpadów z większą częstotliwością niż w wielu innych miastach. Oprócz odpadów bieżących odbierane są także wielkie gabaryty, odpady budowlane, choinki czy zużyte leki i baterie. Mieszkańcom przysługuje także raz w roku możliwość odbioru jednego tzw. big-bag’a z gruzem – co sprawia, że znacząco spadają koszty remontów.

Władze Katowic dodają, że rosnące koszty to kwestia poruszana w wielu inne miastach wojewódzkich, a także gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Stawki miesięcznych opłat na 1 mieszkańca za odpady segregowane to:

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024