Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Katowice walczą z betonozą

Katowice walczą z betonozą
jw
24.09.2021, o godz. 11:58
czas czytania: około 4 minut
1

Plac Sejmu Śląskiego stanie się kolejnym po ul. Dworcowej i Warszawskiej miejscem, gdzie w miejsce betonu pojawi się zupełnie nowa zieleń. Wszystko za sprawą koncepcji zazielenienia terenu wokół pomnika Wojciecha Korfantego. Zieleń ma się pojawić również wzdłuż alei Korfantego, na odcinku od Ronda im. Gen. Jerzego Ziętka do ul. Moniuszki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zieleni to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też proponujemy odbetonowanie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu. Oba pomysły są śmiałe i z pewnością wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje tam ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się blisko 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Drzewa wokół pomnika Wojciecha Korfantego

Koncepcja zagospodarowania zielenią Placu Sejmu Śląskiego zakłada likwidację wszystkich obecnie istniejących miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego, a także usunięcie nawierzchni drogowej pomiędzy placem, a przystankiem autobusowym na ul. Jagiellońskiej.  W ich miejsce zostanie posadzonych od 35 do 40 dużych drzew – lipy, klony lub platany.  W momencie ich sadzenia powinny one mieć minimalną wysokość 8 m i pień o obwodzie min. 35 cm. Dodatkowo planowane jest powstanie zielonej przestrzeń w postaci roślin okrywowych – bylin i krzewów. Wszystko przy zachowaniu obecnego tam pomnika i placu defiladowego położonego od strony budynku Urzędu Wojewódzkiego.

Powstanie naturalna niecka retencyjna

Jednym z ciekawszych elementów koncepcji jest obniżenie terenu pomiędzy pomnikiem,
a ul. Jagiellońską, który stanie się naturalną niecką zbierającą wodę deszczową z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej. W samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie, jak np. świdośliwa. Takie rozwiązanie to również sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła.

Na odnowionym, zielonym Placu Sejmu Śląskiego mają pojawić się także elementy małej architektury – ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Dodatkowo nad niecką będzie przebiegał pomost zbudowany z drewna egzotycznego. Plac ma zostać także doświetlony nowymi lampami parkowymi, a nowo posadzone drzewa otrzymają oddolną i boczną iluminację.

Odnowiony zostanie także teren wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej. Koncepcja zakłada renowację istniejących tam murków i słupów oświetleniowych oraz uzupełnienie ich brakujących elementów. Dodatkowo po obu stronach przystanku mają powstać dwie nieduże fontanny.

Planuje się, że do końca 2022 r. na podstawie istniejącej koncepcji powstanie projekt nowego zagospodarowania placu Sejmu Śląskiego, a sama realizacja rozpocznie się w 2023 r.

Zieleń wzdłuż alei Korfantego

– Zmiany na alei Korfantego wpisują się w trendy światowe. Koncepcja przewiduje zwężenie ulicy i stworzenie szerokiego pasa zieleni z ponad 50 drzewami. Niedawno zmieniła się organizacja ruchu na katowickim rondzie, a teraz idziemy krok dalej i zmieniamy nie tylko organizację ruchu wzdłuż Korfantego, ale także jej wygląd. Ograniczamy przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania – dodaje prezydent.

Kolejna koncepcja zakłada zwężenie alei Korfantego na odcinku od ronda do ulicy Moniuszki. Część przeznaczona dla kierowców ograniczy się do jednego szerokiego pasa, który umożliwi swobodne poruszanie się samochodom oraz kursującym tam autobusom. W razie ewentualnej awarii jakiegoś pojazdu, będzie możliwość jego wyminięcia. Część nawierzchni zostanie usunięta, a w jej miejsce pojawi się pasy zieleni, na których posadzonych zostanie 56 drzew (klony polne, robinie akacjowe) oraz krzewy (róże – Giro D’Italia, Street Dance, Cricet, a także rozplenice japońskie oraz turzyce morrowe).

W pierwszej kolejności zieleń pojawi się po zachodniej stronie al. Korfantego – prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, a jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to ta część będzie gotowa jeszcze w tym roku. W następnym etapie prace prowadzone będą po stronie wschodniej, a całość ma być gotowa wiosną 2022 r. Nasadzenia drzew będą prowadzone w odległości ok. 2 m od skrajni torowiska. To bezpieczna odległość, dzięki której korony drzew nie będą w przyszłości stanowiły zagrożenia dla trakcji tramwajowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


P.Jastrzebski

Komentarz #223888 dodany 2023-01-16 22:06:59

W ramach walki z betonozą - wężenie Korfantego argumentowane ekologią, a kilka metrów dalej na Moniuszki, na wolnym skrawku pozwolenie na budowę szkaradnego hotelu, odbierającego mieszkającym tam I spokój, i odrobinę przestrzeni, dostępu do dziennego światła. Mieszkańcy Moniuszki dziękują władzom Katowic!!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023