Drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta odbyło się w czwartek, 23 stycznia. Zostały na nim przedstawione wstępne założenia do ustawy zmieniającej zasady Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), ale również systemu kaucyjne. Przedstawiciele gospodarki odpadami nie kryli swojego rozczarowania spotkaniem, o tyle przedstawiciele organizacji proponujących wprowadzenie systemu kaucyjnego uważają je za całkiem udane.
Proponowane przez resort rozwiązania zakładają, że system ma objąć butelki z tworzyw sztucznych do 3 l pojemności i puszki aluminiowe do 1 l pojemności, a także butelki szklane o pojemności do 1,5 l.
System kaucyjny ma być realizowany wyłącznie za pomocą – jak to opisano w prezentacji – „organizacji ROP Opakowań”, a jego funkcjonowanie będzie realizowane w ramach środków pochodzących z systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Ministerstwo proponuje też m.in. możliwość zwrotu kaucji bez okazania dowodu zakupu oraz by jednostki handlowe wchodzące w skład systemu otrzymywały zwrot za wypłacone kaucje nie rzadziej niż raz w miesiącu.
– Przedstawione rozwiązania to krok w dobrym kierunku i przy wprowadzeniu niewielkich zmian, mogą skutkować powstaniem ustawy korzystnej dla środowiska oraz mieszkańców – komentuje Katarzyna Szczytowska ze Stowarzyszenia Zero Waste. – Na pewno niezwykle istotne jest, by system kaucyjny był rzeczywiście powszechny i obejmował całe spektrum opakowań po napojach, nie wyłączając zeń chociażby puszek z domieszką stali.
– Drugim, zdecydowanie istotniejszym zagadnieniem jest naszym zdaniem konieczność powołania nowego operatora systemu kaucyjnego, biorącego odpowiedzialność wyłącznie za odpady z systemu kaucyjnego. Obecna propozycja dopuszcza sytuację, w której istniejące organizacje odzysku mogłyby zająć się także nowym systemem. – Jest to sprzeczne z europejskimi standardami i wydaje się błędem, gdyż system kaucyjny to zupełnie inna infrastruktura zbiórki, inne przepływy finansowe i inna organizacja – stwierdza Katarzyna Szczytowska ze Stowarzyszenia Zero Waste.
W 9 na 10 europejskich krajów, w których funkcjonuje system kaucyjny, do zarządzania powołano oddzielną organizację non profit. Również we wszystkich krajach wprowadzających obecnie system kaucyjny ma funkcjonować podobny typ organizacji.
energetyk
Komentarz #38937 dodany 2020-01-27 09:35:11
kolejny krok w dobrą stronę, od lat czekamy na system kaucyjny, popieram działania Ministerstwa Klimatu w tym zakresie