Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

KGHM buduje konsorcjum finansowe dla inwestycji w energetykę jądrową

KGHM buduje konsorcjum finansowe dla inwestycji w energetykę jądrową
Bartłomiej Leśniewski
08.09.2022, o godz. 9:18
czas czytania: około 2 minut
0

Pracujemy nad bezpiecznym modelem finansowania inwestycji w małe reaktory modułowe SMR, wewnętrzne analizy pokazują, że taka inwestycja jest uzasadniona - poinformował prezes KGHM Marcin Chludziński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

KGHM planuje inwestycję w zespół reaktorów SMR firmy NuScale.

Model finansowania

– W tej chwili pracujemy nad modelem finansowania. Zazwyczaj projekty jądrowe na świecie były budowane z udziałem rządów. Projekty SMR są mniej wymagające, jeśli chodzi o kapitał, jednak wymagają zbudowania odrębnego sposobu finansowania, z udziałem banków, środków własnych firmy, być może też gwarancji państwowych – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Chludziński.

Jak zaznaczył, „to nie jest tak, że gwarancje rządowe są wymagane i bezwzględnie potrzebne, ale patrzymy na różne warianty, które pozwolą to optymalnie sfinansować”.

„Nie możemy jeszcze powiedzieć o kosztach, ale mamy wewnętrzne analizy, uzasadniającą taką inwestycję” – dodał. Jak zaznaczył, „to nie są aż tak wielkie koszty w skali KGHM, ale chcemy mieć adekwatny, bezpieczny model finansowy”.

Jak oceniał Chludziński, ocena oddziaływania na środowisko dla wybranej lokalizacji w Polsce może potrwać do dwóch lat. – Sama budowa w przypadku tej technologii nie jest tak skomplikowana, jak przy pełnoskalowych reaktorach, ponieważ na miejsce przywozi się gotowe, złożone 30-metrowe moduły. Ten proces może trwać 3 lata – dodał.

Wpływ na środowisko

Jak podkreślał w czasie prezentacji modelu reaktora prezes NuScale John Hopkins, to pierwszy na świecie reaktor bez pomp głównego obiegu wody chłodzącej. Obieg jest w pełni grawitacyjny. Jak dodał, firma spodziewa się, że zatwierdzenie technologii modelu 77 MWe otrzyma od amerykańskiego dozoru jądrowego w 2024 r. Hopkins zaznaczył, że NuScale zbudowało już solidny łańcuch dostaw na potrzeby technologii.

Na początku 2022 r. KGHM zawarło z NuScale umowę o wdrożeniu technologii SMR w Polsce. Przewiduje ona opracowanie i wybudowanie elektrowni zawierającej zespół co najmniej 6 reaktorów o łącznej mocy 462 MWe, z opcją aż do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r. Pojedynczy reaktor projektu NuScale ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku. Reaktory, wyposażone w liczne pasywne – czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania – systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześc. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu.

Pierwszy zespół NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Pierwszy reaktorów z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół – w 2030.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023