Od stycznia poznańska spółka Aquanet miała zarządzać deszczówką w mieście. Od lipca 2020 r. trwają negocjacje między Aquantem i Zarządem Dróg Miejskich w Poznaniu. Kiedy zostaną sfinalizowane?

O tym, że zarządzeniem deszczówką w Poznaniu zajmie się Aquanet miejscy radni zdecydowali jesienią. Spółka ma w przyszłości zarządzać deszczówką poprzez specjalnie powołaną spółkę Aquanet Retencja. Ta miałaby również pozyskiwać pieniądze na inwestycje związane z jej retencjonowaniem.

Obecnie kanalizacją deszczową w Poznaniu zarządzają dwie spółki. Aquanet pobiera opłaty tylko za deszczówkę trafiającą do kanalizacji ogólnospławnej. ZDM, w imieniu miasta, pobiera je za wody opadowe spływające m.in. z chodników, parkingów oraz z dachów. Ich wysokość ustala prezydent. Tak miałoby pozostać także po przejęciu całości zarządzania infrastrukturą deszczówkową przez Aquanet.

Paweł Chudziński, prezes Aquanetu liczy, że negocjacje z ZDM zakończą się jeszcze w lutym. W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” przypomniał że Aquanet będzie mógł wystąpić do rady nadzorczej o zgodę na utworzenie spółki Aquanet Retencja, dopiero po podpisaniu umowy dzierżawy, co może nastąpić 1 kwietnia.

Potrzeby inwestycyjne Poznania w zagospodarowanie wód opadowych szacowane są na ok. 12 mln zł. To trzykrotność nakładów na infrastrukturę deszczówkową ponoszonych rocznie przez ZDM.

Źródło: Głos Wielkopolski

Czytaj więcej

Skomentuj