Kielce. Poprzez skaning laserowy zinwentaryzowano ponad 15 tys. reklam w przestrzeni miasta

Kielce. Poprzez skaning laserowy zinwentaryzowano ponad 15 tys. reklam w przestrzeni miasta
MŁ/PAP
10.05.2023, o godz. 5:06
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 15 tys. reklam zinwentaryzowano w śródmieściu Kielc i pasach drogowych głównych ulic w ramach wykonanego skaningu laserowego. Zebrane dane mają być ważnym elementem na drodze do uporządkowania chaosu reklamowego – poinformowali we wtorek przedstawiciele kieleckiego magistratu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inwentaryzacja reklam w śródmieściu Kielc została wykonana, aby skuteczniej wdrażać zapisy uchwały krajobrazowej, przyjętej przez kielecką radę miasta w ubiegłym roku.

5 tys. reklam o łącznej powierzchni ponad 90 tys. m2

Ewidencje reklam wykonano, wykorzystując skaning laserowy. Samochód ze specjalnymi kamerami przejechał około 180 km ulicami w śródmieściu Kielc. Uzyskano ponad 43 tys. zdjęć, zinwentaryzowano 15 tys. reklam o łącznej powierzchni ponad 90 tys. m2. Z analizy wynika, że średnio na 1 km drogi w Kielcach, objętych skaningiem, przypadają 83 reklamy. Ponad 400 reklam ma powierzchnie powyżej 8 m2. Ewidencja zawiera informacje na temat każdej reklamy m.in. jej powierzchni, lokalizacji, sposobu montażu.„To kolejny krok w kierunku uporządkowania reklam i banerów w Kielcach” – ocenił we wtorek prezydent Kielc Bogdan Wenta. Jego zdaniem nowe narzędzie pozwoli na szybszą i dokładniejszą kontrolę aktualnie obowiązujących przepisów.

Do 2025 roku przedsiębiorcy muszą dostosować istniejące reklamy do obowiązujących standardów

Po wakacjach urząd miasta planuje rozpocząć kampanię informacyjną dotycząca zapisów uchwały krajobrazowej. Powstanie przewodnik, w którym opisane zostaną zasady umieszczania nowych reklam.

Zgodnie z przyjętą uchwałą krajobrazową do 2025 roku przedsiębiorcy muszą dostosować istniejące reklamy do obowiązujących standardów. Po tym czasie miasto będzie naliczać kary za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów. Będzie to czterdziestokrotność maksymalnej stawki za umieszczenie reklamy. W przypadku tablicy, która ma 12 m2. będzie to kara w kwocie ok. 8 tys. zł za 30 dni, a za kaseton o powierzchni 1 m2. ponad 4 tys. zł.


NIK miażdżąco o zarządzaniu reklamą w przestrzeni miejskiej Poznania. Będzie zawiadomienie do prokuratury


 

UlepszaMY Kielce

Nielegalne reklamy będą mogli zgłaszać także mieszkańcy. „Do aplikacji UlepszaMY Kielce dodana zostanie nowa kategorię zgłoszeń, która będzie dedykowana reklamom niezgodnym z uchwałą krajobrazową” – poinformowała we wtorek Dominika Kowalska z biura ds. inteligentnego zarządzania zrównoważonym rozwojem – smart city w kieleckim urzędzie miasta.

W ramach uchwały krajobrazowej miasto zostało podzielone na cztery strefy. W każdej obowiązują inne zasady dotyczące szyldów i reklam na budynkach, ogrodzeniach czy drogach publicznych. Największe ograniczenia obowiązują w centrum miasta tzw. strefie A. Zgodnie z przyjętymi zapisami zakazano m.in. lokalizacji tablic reklamowych, powyżej kondygnacji parteru budynków. Ustalono, że maksymalna łączna powierzchnia reklam na budynkach nie może przekraczać 20 proc. elewacji. Szyldy powinny mieć jednakową wysokości i być usytuowane wzdłuż jednej linii pionowej lub poziomej. Ograniczono także dopuszczalne wyklejanie powierzchni okien.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024