Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

KIG i Ministerstwo Infrastruktury za rozwojem gospodarki wodnej

KIG i Ministerstwo Infrastruktury za rozwojem gospodarki wodnej
R.G.
11.06.2024, o godz. 14:14
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele Komitetu Gospodarki Wodnej Krajowej Izby Gospodarczej spotkali się z wiceministrem infrastruktury Przemysławem Koperskim. Naradę poświęcono omówieniu „Wyzwań dla gospodarki wodnej”. Dyskutowano też m.in. o modelu rozwoju gospodarki wodnej rozumianym jako zbiór wiedzy o dobrych praktykach, a także jako katalog diagnoz, wzorców, metod, narzędzi oraz systemów zbudowanych w konsensusie z Interesariuszami gospodarki wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W obecnej sytuacji niezbędne staje się wypracowanie „Modelu rozwoju gospodarki wodnej” rozumianego jako zbiór wiedzy o najważniejszych praktykach sprawdzonych i wdrożonych w innych miastach, krajach i regionach, a także katalog diagnoz, wzorców, metod, narzędzi i systemów zbudowanych w konsensusie z Interesariuszami gospodarki wodnej – mówił podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury, Przewodniczący Komitetu Gospodarki Wodnej Krajowej Izby Gospodarczej, Zbigniew Gieleciak. – Działania te powinny wpisywać się w politykę rozwojową Unii Europejskiej, w tym w politykę Niebieskiego ładu. Powinny one również uwzględniać nowe dokumenty prawne, takie jak Ramowa Dyrektywa Wodna i Dyrektywa Ściekowa.

Katalog zadań priorytetowych  

Zdaniem przewodniczącego Zbigniewa Gieleciaka, podstawą do budowania powyższego modelu powinien być katalog zagadnień priorytetowych opracowany przez ekspertów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej, uwzględniający interesy zarówno zarządzających systemami zaopatrzenia w wodę jak i konsumentów.

Podczas spotkania z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysławem Koperskim wyrażano nadzieję, że rozmowy to początek owocnej współpracy, która doprowadzi do realnych przemian w gospodarce wodnej w Polsce i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw wody dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Komitet Gospodarki Wodnej zadeklarował też pełną gotowość do dalszej współpracy w powyższych sprawach i do udzielania wsparcia dla działań podejmowanych przez ministerstwo.

Wdrażanie unijnego prawa

W ramach współpracy ekspertów Komitetu Gospodarki Wodnej KIG z Ministerstwem Infrastruktury podjęte zostaną następujące zagadnienia:

– transpozycja unijnych projektów legislacyjnych do prawa polskiego, w tym Dyrektywy Ściekowej,

– opracowanie modelu (strategii) gospodarki wodnej z udziałem m.in. ekspertów, praktyków oraz specjalistów odpowiedzialnych za legislację.

24 Komitety KIG

Dodajmy, że w ogólniejszym ujęciu, merytoryczna działalność Krajowej Izby Gospodarczej została skoncentrowana w 24 komitetach. Przewodniczącymi i członkami komitetów są praktycy życia gospodarczego, naukowcy, samorządowcy i społecznicy.

Komitety KIG spełniają dwie zasadnicze funkcje: doradczą dla Prezydium KIG oraz integracyjną. Komitety uczestniczą m.in. w pracach komisji Sejmu RP, a także w opracowywaniu i opiniowaniu aktów prawnych, które bezpośrednio wpływają na działalność przedsiębiorstw.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024