Podpowierzchniowe wyspy ciepła to pojęcie, o którym niewiele się mówi, tymczasem mają one ogromny wpływ na zmniejszenie trwałości budynków w silnie zurbanizowanych terenach. Rozwój infrastruktury podziemnej, takiej jak metro, tunele, parkingi czy piwnice, przyczynia się do uwalniania ciepła do płytkich warstw gruntu i ocieplania go w tempie nawet do 2,5 stopnia w ciągu dekady.
Świat coraz mocniej odczuwa efekty globalnego ocieplenia – przewidywanego w analizach, takich jak np. IPCC. Do tego dochodzi jeszcze zjawisko El Ninio – które podgrzewa atmosferę w naturalnym cyklu.
W sobotę w Rzeszowie rozpoczął się panel obywatelski poświęcony klimatowi. To pierwsza tego typu impreza w stolicy Podkarpacia, która ma dać odpowiedź na pytanie, jak Rzeszów ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 r.
Jesień to czas uzdatniania powietrza. W listopadzie zainteresowanie oczyszczaczami powietrza wzrasta o 500 proc. A na topie są też nawilżacze i osuszacze. Wszystko przez niebezpieczny smog, wzrost wilgotności powietrza i wahania temperatur, które utrudniają oddychanie.
Najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień, najwyższa temperatura w październiku. Rok 2023 jest szalony - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.