Klozeciak uczy jak dbać o sieć kanalizacyjną

Klozeciak uczy jak dbać o sieć kanalizacyjną
ko
12.11.2019, o godz. 8:44
czas czytania: około 2 minut
1

Klozeciak to nowy bohater przygotowanej przez warszawskie wodociągi kampanii „Sedes to nie kosz na śmieci”. Postać zachęca do rozwiązywania quizu, gry, a także edukuje o historii i funkcjonowaniu systemu sanitarnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie przypomina, że śmieci wrzucone do toalety mogą spowodować zapchanie wewnętrznej kanalizacji w budynku i doprowadzić do poważnej awarii, której usunięcie bywa nieprzyjemne i bardzo kosztowne. Taki zator może sprawić, że ścieki cofną się i zaleją mieszkanie, ogród lub ulicę powodując duże straty materialne i zanieczyszczenie środowiska.

Do sedesu czy do kosza?

Co roku służby usuwają setki zatorów sieci kanalizacyjnej, które powstały na skutek wrzucania do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Są to np. resztki jedzenia, tłuszcze, materiały higieniczne (podpaski, pieluchy, waciki, patyczki do czyszczenia uszu), włosy, a nawet rajstopy, czy produkty z lateksu (prezerwatywy, rękawiczki). Bywa, że w kanalizacji znajdują się zużyte igły i gruz budowlany.

Do sedesu nie należy wrzucać też środków niebezpiecznych (niedopałków, lekarstw, farb i chemikaliów). Zawarte w nich substancje są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów  w biologicznej części oczyszczalni ścieków.

Niestety, wielu użytkowników sieci nie stosuje się do tych zasad. Dlatego wiele przedsiębiorstw wod-kan prowadzi kampanie edukacyjne na ten temat.

“Gang Szczurzaków” w kanalizacji, czyli nowa akcja Sosnowieckich Wodociągów

Zabawa i nauka

Kampania warszawskiego MPWiK ma za zadanie trafić do najmłodszych. Dlatego wykreowano zabawnego bohatera i wykorzystano narzędzi, jakie dziś najlepiej trafiają do dzieci.

Gra edukacyjna “Przygody Klozeciaka” poleca na rozwiązywaniu testu, a potem zabawie na czas, w której należy prawidłowo oddzielić odpadki, tak by trafiły do kosza na śmieci, a nie do kanalizacji. Następnie można poznać historię powstania oraz sposób funkcjonowania warszawskich wodociągów i kanalizacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Klozetofan

Komentarz #34750 dodany 2019-12-22 12:27:52

Brawo Klozeciak!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024