„Gang Szczurzaków – stop szczurom w kanalizacji miejskiej”. To kampania rozpoczynająca się w Sosnowcu to odpowiedź na zagrożenie problemem, z którym boryka się coraz więcej miast – rozwojem kolonii szczurów zamieszkujących sieci kanalizacyjne.

Do przerostu populacji szczurów przyczyniają się niewłaściwe nawyki mieszkańców wyrzucających resztki pokarmów i artykułów spożywczych do toalet. Odpady te stanowią pokarm dla gryzoni, które chętnie osiedlają się w miejscach, gdzie z łatwością zdobędą pożywienie.

Obecność szczurów w sąsiedztwie człowieka to ryzyko zarażenia bakteriami i wirusami przenoszonymi przez te gryzonie. Drugim problemem poruszonym w ramach kampanii jest wyrzucanie przez mieszkańców do toalet produktów higienicznych i śmieci.

Akcja ma charakter prewencyjny. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego celem projektu jest przekonanie mieszkańców Sosnowca do zmiany nawyków, a tym samym zapobieganiu rozwoju “Gangu Szczurzaków”.

Na stronie www.gangszczurzakow.pl można znaleźć pakiet informacji, ulotki, wlepki, plakaty do pobrania, a także film 3D.

Organizatorzy: Sosnowieckie Wodociągi przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sosnowcu, piszą: “To od nas zależy, czy Gang Szczurzaków opanuje nasze miasto!”. I postulują, by nie wyrzucać pokarmów i śmieci do toalety, bowiem dewastacja sieci kanalizacyjnej przez szczury wymaga drogich i czasochłonnych napraw.

Niedawno zdjęcia szczurów mieszkających w kanałach i odżywiających się resztkami jedzenia opublikował też poznański Aquanet.

Aquanet ostrzega: wyrzucając odpady do zlewu dokarmiasz szczury

Czytaj więcej

Skomentuj