Z jednym biletem za 38 zł pociągami i autobusami przewoźników kolejowych można przejechać pół Polski. To wszystko dzięki inicjatywie Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych zrzeszających 11 spółek, w tym Koleje Mazowieckie.

Wspólny Bilet Samorządowy to początek zacieśnienia współpracy między przewoźnikami, ale przede wszystkim wygodna i atrakcyjna cenowo oferta dla pasażerów. Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny przez całą dobę. Obecnie można na jego podstawie podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw.

Bilet pozwalający korzystać z kolei regionalnych w różnych województwach ruszył na początku sierpnia. Osobę, która go kupi uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami takich przewoźników, jak: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

– Wspólny Bilet Samorządowy to krok w stronę pasażerów wyjeżdżających poza granice regionów. Potrzeba podróży z jednym biletem nie jest jednak niczym nowym. Już od pewnego czasu sygnalizują ją podróżni. I my, w ramach związku, postanowiliśmy dać taką ofertę – tłumaczył Dariusz Grajda, prezes Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych.

Jedenaście kolejowych spółek samorządowych zrzeszonych w ZSPK obsługuje dziś ponad 4800 km linii kolejowych, zatrudniając 6265 pracowników. W sumie wykorzystują one 1473 wagony (wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych) oraz 43 lokomotywy. Jest to bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym.

– Za 38 zł pasażer może pojechać np. do Łodzi, z przesiadką w Skierniewicach do pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, a następnie wrócić do Warszawy. To bardzo atrakcyjna oferta – podkreśla Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich, które niedawno dołączyły do projektu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj