Ekologiczne autobusy, wygodne przystanki, rozbudowany Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) i nowoczesny węzeł przesiadkowy – to tylko niektóre z planowanych efektów realizacji dwóch kolejnych rzeszowskich inwestycji w transport miejski. Obie zostaną dofinansowane z Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia.

Rzeszów zyska 60 nowych autobusów. Większość z nich będzie zasilana sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Korzystanie z nowych autobusów będzie łatwiejsze dzięki przebudowanym zatokom autobusowym i przystankom, które zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących, a także w nowe ławki i wiaty.

W ramach unijnego dofinansowania w Rzeszowie zmodernizowanych zostanie 29 zatok i 27 przystanków autobusowych. Powstanie również nowoczesne centrum przesiadkowe – Rzeszowskie Centrum Komunikacji.

Inwestycja przewiduje też rozbudowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego (RITS), który obejmie nowe części miasta. Do systemu zostanie włączonych blisko 60 km miejskich dróg i 4 nowe sygnalizacje świetlne.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 205 mln zł, w tym ponad 150 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość drugiej inwestycji to prawie 70 mln zł. 52,4 mln zł stanowią środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Minister Rozwoju przyznał miastu dodatkowe blisko 35 mln zł, co pozwoliło na uzyskanie maksymalnego dofinansowania do projektu – 85 proc. (zwiększenie z początkowych 28,5 proc.).

Środki te pozwolą na zakup 20 sztuk nowoczesnych, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów. Wszystkie będą miały napęd hybrydowy, co pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń i pozytywnie wpłynie na jakość rzeszowskiego powietrza. Inwestycja zakłada także między innymi rozbudowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego – RITS – w strefie płatnego parkowania zostanie uruchomiony system opomiarowania miejsc parkingowych.

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj